Każdy, kto zajmuje się sprzedażą przez internet, słyszał o platformie eBay. Dzisiaj krok po kroku omówimy, jak sprzedawać na eBay za granicę.

eBay – co to jest?

Co to jest eBay? Jest to największa platforma typu marketplace o globalnym zasięgu. Jak działa eBay? Zamiast jednej platformy skupiającej użytkowników z całego świata, eBay posiada dedykowane platformy działające w poszczególnych krajach i dostępne w różnych wersjach językowych.

Charakterystyczne jest jednak to, że zakładając konto na jednej platformie eBay, na przykład eBay.pl, możecie zalogować się na każdy innych serwis eBay. Używając danych konta eBay.pl, możecie więc sprzedawać w Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, czy jednym z wielu innych krajów, w których działa eBay.

Czy eBay jest bezpieczny?

W branży serwisów marketplace eBay od lat posiada pozycję światowego lidera. Mimo że serwis eBay.pl nie odniósł dużego sukcesu na naszym lokalnym rynku, to dla wielu sprzedawców konto na eBay jest furtką do rozpoczęcia sprzedaży na rynkach międzynarodowych. Często jest to najprostszy i najłatwiejszy sposób przetestowanie takich nowych rynków zbytu i postawienie pierwszych kroków w sprzedaży za granicę.

Administracja tej platformy bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa na eBay. Przez wiele lat działalności wypracowano wiele mechanizmów poprawiających bezpieczeństwo transakcji. Na pytanie, czy eBay jest bezpieczny, możemy odpowiedzieć zdecydowanie tak.

Jednym z mechanizmów bezpieczeństwa, z którym możecie zetknąć się, zaczynając swoją przygodę ze sprzedażą za granicę, jest ograniczenie sprzedaży dla nowych sprzedawców. Limity sprzedaży mają pomóc w weryfikacji nowych kont. Jest to swego rodzaju okres próbny, w trakcie którego sprawdzana jest jakość Waszych produktów i poziom obsługi klientów. O zwiększenie początkowych limitów można wystąpić po 90 dniach prowadzenia aktywnej sprzedaży. Oczywiście zakładając, że Wasi klienci są w pełni zadowoleni z zakupów. W przypadku sprzedaży na eBay bardzo ważna jest więc odpowiednia obsługa klienta w e-commerce.

Zabezpieczenia w serwisie eBay mają za zadanie przede wszystkim chronić kupujących. Zanim zaczniecie sprzedaż za pośrednictwem jednej z tych platform, warto więc sprawdzić, jakie prawa przysługują Waszym potencjalnym zagranicznym klientom. Koniecznie sprawdźcie, jak na konkretnej platformie wygląda obsługa zwrotów i wymiana towarów. Zgodnie ze swoją polityką w przypadku wystąpienia konfliktu między kupującym i sprzedającym, eBay staje zwykle po stronie tego pierwszego. W ramach serwisu działa także program, który ma na celu ochronę kupujących i zabezpieczenie ich przed ewentualnymi nieuczciwymi sprzedawcami.

Jak sprzedawać na eBay?

Jeśli macie już doświadczenie ze sprzedażą na platformach marketplace, to sprzedaż na eBay nie powinna stanowić dla Was większego problemu. Pierwszy krokiem powinno być zapoznanie się z działem „Wprowadzenie do sprzedawania” na oficjalnej stronie tego serwisu.

eBay – jak zacząć sprzedawać?

 1. Rejestracja konta na jednej z platform eBay (danymi do konta eBay możecie zalogować się później na dowolnej krajowej platformie).
 2. Wybór typu konta: prywatne lub firmowe (w zależności od tego, czy prowadzicie działalność gospodarczą, czy sprzedajecie jako osoba prywatna).
 3. Potwierdzenie rejestracji.

Po zakończeniu tych kilku prostych kroków możecie wystawić swoją pierwszą ofertę w serwisie eBay. Poniżej napisaliśmy nieco więcej o tym, jak zacząć sprzedawać na eBay za granicę.

Jak sprzedawać na eBay za granicę?

Jeśli tu trafiliście, to zastanawiacie się pewnie, jak sprzedać na eBay za granicę? Sprzedaż eBay za granicę można podzielić na dwa rodzaje: sprzedaż podstawową i sprzedaż zaawansowaną.

W modelu podstawowym wystawiacie ofertę na portalu eBay.pl i zaznaczacie opcję wysyłki zagranicznej. Taka oferta może (ale nie musi) być widoczna dla użytkowników platform eBay z innych krajów. Widzą oni jednak ofertę z opisem w języku polskim, tak więc szansa, że ich zainteresuje, jest raczej niewielka.

W modelu zaawansowanym wystawiacie oferty na konkretnej platformie danego kraju: eBay.de, eBay.co.uk, eBay.com itd. Musicie przygotować opis w języku danego kraju i podać cenę w obowiązującej w nim walucie. W tym modelu macie zdecydowanie większą szansę na zainteresowanie swoją ofertą klientów z konkretnego rynku.

Jak sprzedawać na eBay na cały świat?

Jak już wspomnieliśmy, nie ma jednego globalnego serwisu eBay, a marka ta działa na zasadzie lokalnych serwisów dedykowanych dla konkretnych państw. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wystawić przedmiot na eBay na cały świat. Nie oznacza to oczywiście, że z naszej oferty umieszczonej na przykład na eBay.com nie będą mogli skorzystać klienci z całego świata. Co zrobić, żeby sprzedawać na eBay na cały świat?

Po pierwsze powinniście wybrać serwis eBay o jak największym zasięgu. W większości przypadków będzie to właśnie eBay.com. To na tę stronę trafiają kupujący z ponad 200 krajów, w których nie ma lokalnego serwisu eBay. Konieczne jest również przygotowanie obszernego opisu w języku angielskim i ewentualnie kilku podstawowych informacji w innych językach. W trakcie wystawiania oferty musicie również zaznaczyć, że zgadzacie się na wysyłkę towaru na cały świat, a także określi koszty takiej przesyłki i orientacyjny czas jej dostarczenia.

eBay dla firm – ebay sprzedaż za granicę

W serwisie eBay sprzedaż za granicę to opcja dedykowana przede wszystkim dla firm. Oczywiście za granicę mogą sprzedawać również osoby indywidualne, jednak na eBay znajdziecie szereg rozwiązań stworzonych z myślą o sprzedaży na większą skalę. Jednym z takich narzędzi eBay dla firm jest tak zwany ebaymag, czyli oficjalne narzędzie eBay ułatwiające zarządzanie większą liczbą ofert.

Faktury eBay wystawiane na koniec każdego miesiąca obejmują wszystkie opłaty pobrane przez serwis. Fakturę eBay możecie w każdej chwili pobrać z Waszego konta, po zalogowaniu się na eBay.pl. W przypadku niektórych form opodatkowania taka faktura może być wliczona w tak zwane koszty prowadzenia działalności.

eBay – wystawianie aukcji

Samo wystawianie aukcji na eBay nie różni się w znaczący sposób od wystawiania ofert na innych serwisach typu marketplace. Choć liczba dostępnych opcji i niezbędnych do wystawienia oferty informacji może na początku nieco onieśmielać. Przed wystawieniem pierwszej oferty powinniście jednak poznać podstawowe zasady sprzedaży eBay dostępne na stronach pomocy tego serwisu.

Wystawianie aukcji na eBay krok po kroku:

 • Kliknięcie przycisku “Sprzedaj” dostępnego w górnej części każdego serwisu eBay.
 • Wybór kategorii.
 • Wypełnienie formularza oferty. Musicie podać tu takie parametry jak: nazwa i opis, stan przedmiotu (nowy/używany), zdjęcia, format aukcji, cena, czas trwania oferty, dostępne formy płatności i wysyłki, warunki zwrotu, opcje dodatkowe.
 • Sprawdzenie wszystkich podanych informacji i zatwierdzenie aukcji.

Sprzedawanie na eBay za granicę – eBay a tłumaczenie strony

Jeśli planujecie sprzedaż swoich produktów na rynkach zagranicznych, warto sprawdzić jeszcze, jak wyglądają kwestie eBay z tłumaczeniem ofert. Zgodnie z zasadami serwisu oferty niezrozumiałe dla kupujących są niezgodne z regulaminem i co za tym idzie, mogą być usunięte. Wystawiając oferty na jednym z zagranicznych serwisów, musicie więc zadbać o opis oferty przygotowany w konkretnym języku.

Jeśli sami nie znacie wybranego języka obcego, warto zainwestować w rzetelny opis oferty przygotowany przez profesjonalnego tłumacza. Alternatywnie możecie skorzystać z takich bezpłatnych narzędzi do tłumaczenia jak Google Translate czy Bing Translate. Wystawiając ofertę na portalu eBay.com, możecie także skorzystać z opcji przetłumaczenia opis z Waszego lokalnego języka. Pamiętajcie jednak, że korzystanie z automatycznych translatorów nie zawsze gwarantuje idealny wynik, a źle przygotowany opis może zmniejszać zainteresowani ofertą, a nawet doprowadzić do problemów z kupującymi.

eBay a wysyłka za granicę

Ze sprzedażą na eBay nierozerwalnie wiążą się kwestie wysyłki za granicę. Koszt takiej wysyłki jest często zdecydowanie wyższy niż koszty przesyłki krajowej. Wysokie koszty przesyłki mogą się przekładać na mniejsze zainteresowanie Waszą ofertą. Zanim więc zaczniecie sprzedaż na eBay, warto dokładnie sprawdzić, jakie formy przesyłki są dostępne i jaki jest ich koszt.

Przy wysyłce za granicę na większą skalę optymalnym rozwiązaniem jest często fulfillment dla e-commerce. W takim modelu całym procesem fizycznej realizacji zamówienia zajmuje się zewnętrzny magazyn dystrybucyjny dla e-commerce. Tego typu firmy mają często możliwość realizowania międzynarodowych przesyłek o wiele taniej niż pojedynczy sprzedawca. Wynika to ze skali prowadzonej przez nie działalności i lepsze pozycji w negocjacjach z przewoźnikami.

Czy eBay jest darmowy?

Jednym z kluczowych pytań, dotyczących sprzedaży na tym międzynarodowym marketplace, jest oczywiście to, ile eBay pobiera prowizji i jakie są inne opłaty związane ze sprzedażą na eBay?

Opłaty eBay możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie: 

 • opłaty za wystawienie oferty,
 • prowizja od łącznej kwoty sprzedaży,
 • opcjonalne opłaty za promocję, wyróżnienie oferty opłaty abonamentowe za pakiety bezpłatnych ofert.

Należy zwrócić uwagę na to, że wysokości tych opłat mogą różnić się w zależności od tego, z której platformy eBay korzystacie. Na przykład na eBay.pl wystawianie ofert dla sprzedawców z Polski jest darmowe. Sprzedając za pośrednictwem tej platformy, zapłacicie więc jedynie prowizję od łącznej kwoty sprzedaży. Kwota ta obejmuje nie tylko cenę przedmiotu, ale również koszty wysyłki i wszystkie ewentualne dodatkowe opłaty (opłaty za obsługę, podatek VAT itd.). Prowizja od sprzedaży na platformie eBay.pl wynosi 1,35 zł plus określony procent łącznej kwoty sprzedaży. W większości przypadków będzie to 11%. Istnieje jednak kilka wyjątków dla poszczególnych kategorii produktów, z którymi warto zapoznać się, zanim zaczniecie sprzedaż.

Nieco inaczej wyglądają opłaty eBay za wystawienie ofert na platformach zagranicznych. W większości przypadków wystawienie takiej oferty jest płatne, a koszt różni się w zależności od tego, którą platformę eBay wybierzecie.

Dla osób i firm, które chcą prowadzić regularną sprzedaż na zagranicznych rynkach, przygotowano jednak specjalne oferty, tak zwany Megasklep lub Duży sklep. Jest to swego rodzaju abonament, który pozwala Wam wystawić określoną liczbę bezpłatnych ofert na szeregu zagranicznych serwisów eBay. Właściciel tzw. Dużego sklepu może wystawić 2500 bezpłatnych ofert miesięcznie. Natomiast abonament Megasklep pozwala na wystawienie nieograniczonej liczby bezpłatnych ofert. Jako posiadacz jednego z tych abonamentów możecie wystawiać bezpłatne oferty na następujących platformach:

 • com.au (Australia),
 • at (Austria),
 • fr (Francja),
 • es (Hiszpania),
 • ca (Kanada),
 • de (Niemcy),
 • com (USA),
 • co.uk (Wielka Brytania),
 • it (Włochy).

Oczywiście sprzedaż na każdej z tych platform objęta jest również prowizją od łącznej kwoty sprzedaży. Przed wystawieniem ofert należy zapoznać się z wysokością tej prowizji dla każdej platformy, za pośrednictwem której chcecie prowadzić sprzedaż.

Sprzedaż na eBay a urząd skarbowy

Prowadząc sprzedaż na eBay za granicą, musicie być świadomi również kwestii związanych z rozliczaniem podatków, które mogą zainteresować Urząd Skarbowy. Dochód ze sprzedaży w serwisie eBay podlega oczywiście opodatkowaniu podobnie jak sprzedaż na lokalnych serwisach. Jeśli chodzi o konkretne sposoby rozliczania tych transakcji, zależy to częściowo od wolumenu sprzedaży i rodzaju Waszej działalności. Temat ten powinniście skonsultować z pracownikiem Waszego biura rachunkowego lub skorzystać z informacji zawartych na oficjalnych rządowych portalach Urzędu Skarbowego, lub Ministerstwa Finansów.

Sprzedaż eBay za granicę – podatki

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się również, jak wyglądają kwestie związane z eBay i podatkiem od sprzedaży. W związku z ostatnimi zmianami w rozliczaniu podatku VAT od sprzedaży zagranicznej administracja tego serwisu przygotowała specjalny dział na stronach pomocy. Zawiera on aktualne informacje związane z kwestiami podatku VAT i sprzedażą na eBay. Ten oficjalny poradnik znajdziecie na tej stronie.

Czytaj także:

Jak kupować i sprowadzać towary z Alibaba?

Portale aukcyjne w Polsce – gdzie warto być?

Niemieckie portale aukcyjne – 3 najpopularniejsze

Najlepsze marketplaces w Polsce – gdzie warto sprzedawać?

Jak sprzedawać na Aliexpress? Krok po kroku

Jak sprzedawać na Amazon? 9 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby nie stracić na starcie

Jak działa Amazon? Wszystko, co trzeba wiedzieć, zanim zaczniesz tam sprzedawać

Jak zarabiać na Allegro? 5 podstawowych faktów