Społeczność Allegro, która liczy obecnie ponad 20 mln zarejestrowanych użytkowników, niesie ze sobą ogromny potencjał sprzedażowy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie swojej działalności za pośrednictwem tego serwisu. Poza licznymi korzyściami podjęcia takiej decyzji, musimy jednak wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia. Jak zarabiać na Allegro?

Zarabianie na Allegro – korzyści i zagrożenia

Serwis stanowi najpopularniejszą platformę handlową w Polsce, co dla początkującego sprzedawcy może okazać się zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony zarabianie na Allegro wydaje się proste z uwagi na dostęp do dużej bazy klientów, a także brak kosztów związanych m.in. z budowaniem własnej marki. Dodatkowo osoby, które nie wiedzą, jak otworzyć sklep internetowy, bardzo często rozpoczynają swoją przygodę z e-handlem właśnie na tym serwisie, gdyż oferuje on bardzo prostą i intuicyjną nawigację.   

Z drugiej strony popularność platformy sprawia, że jest to wysoce konkurencyjny rynek, przez co zarobek na Allegro nie musi być już wcale taki łatwy. W ubiegłym roku liczba sprzedawców na tym serwisie przekroczyła 140 tys., dlatego tak ważne jest skuteczne wyróżnienie swojej oferty. Co więcej, musimy pamiętać, że zarabianie na licytacjach Allegro wiąże się z koniecznością płacenia prowizji za transakcje. Dlatego kluczową kwestią jest odpowiednia optymalizacja kosztów, związanych choćby z dostawą czy magazynowaniem.

Jak skutecznie zarabiać przez Allegro?

Aby zarabianie na Allegro było możliwe, nie wystarczy założyć konto i wystawić produkty na aukcję. Nasza oferta musi wzbudzać zaufanie i przyciągać uwagę potencjalnych klientów. Poniżej prezentujemy 5 wskazówek, jak zarobić na Allegro.

Wybór odpowiednich produktów

Na samym początku musimy zdecydować, co chcemy sprzedawać. Pozornie najprostszym rozwiązaniem, aby zarabiać na Allegro, jest analiza najpopularniejszych transakcji i zbudowanie oferty w oparciu o aktualne trendy. Musimy jednak pamiętać, że wiąże się to z dużą konkurencyjnością, a więc z koniecznością obniżania ceny. Dlatego, jeśli chcemy zarabiać przez Allegro, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie niszy, a także na aktualizowanie swojego asortymentu o produkty sezonowe. 

Założenie konta firmowego 

Bardzo ważną kwestią jest założenie konta firmowego, które nie tylko zwiększy naszą wiarygodność w oczach klientów. Przede wszystkim ułatwia proces wystawiania faktur, daje możliwość uzyskania statusu Super Sprzedawcy, przystąpienia do programu Allegro Smart oraz uruchomienia własnego e-sklepu na platformie. 

Skuteczne zarabianie na Allegro nie będzie możliwe, jeśli nie będziemy uchodzić za profesjonalistów. Dlatego nazwa konta powinna wzbudzać zaufanie wśród klientów, a nie być na przykład połączeniem przypadkowych cyfr i liter. Jeśli jednocześnie prowadzimy sklep internetowy, to powinna być ona być tożsama z nazwą domeny.    

Sprawdzony system magazynowania i szybka dostawa  

Kolejnym ważnym czynnikiem sukcesu jest właściwa logistyka sklepu internetowego. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy, zwłaszcza z punktu widzenia początkujących sprzedawców. Osoby, które chcą zarabiać przez Allegro, bardzo często decydują się na dropshipping, którego główną korzyścią są niskie koszty początkowe. Innym rozwiązaniem jest fulfillment, który zakłada powierzenie magazynowania i wysyłki firmie zewnętrznej. Poza niskimi kosztami jego zaletą jest sprawny system dostawy, który ma kluczowe znaczenie dla klientów.

Skuteczna promocja 

Jeśli chcemy być zadowoleni z zarabiania na Allegro, musimy skutecznie wyróżnić naszą ofertę spośród konkurencji. Poza płatnymi reklamami na portalu (Allegro Ads) możemy przykuć uwagę klientów za pomocą unikalnych opisów produktów, profesjonalnych zdjęć czy dodatkowych wyróżników (np. opcji pakowania na prezent, szybkiej wysyłki czy atrakcyjnych gratisów). Wiele osób łączy sprzedaż na portalu z prowadzeniem własnego e-sklepu. To pozwala na zbudowanie własnej marki oraz daje szerokie możliwości promocji. Jeśli myślicie o wdrożeniu takiego rozwiązania, koniecznie zapoznajcie się ze wskazówkami w artykule: „Chcesz założyć sklep internetowy? Musisz pamiętać o tych 8 kwestiach!” 

Pozytywne opinie kupujących 

Negatywne komentarze ze strony dotychczasowych klientów mogą skutecznie utrudnić zarabianie przez Allegro. Najczęściej mają one związek z wadliwym produktem lub wydłużonym czasem oczekiwania na przesyłkę. Dlatego kluczowa jest właściwa komunikacja z klientami, których powinniśmy informować na bieżąco o opóźnieniach w dostawie lub zaoferować im rekompensatę, na przykład w postaci rabatu na kolejne zakupy.