O portalu Alibaba.com słyszał chyba każdy, kto interesował się temat sprowadzania towarów bezpośrednio od chińskich producentów. Początki Alibaba Group sięgają roku 1999, a założycielem tej firmy jest chiński biznesmen Jack Ma. Dziś jest to jedna z największych technologicznych firm na całym świecie, wyceniana na ponad 700 miliardów dolarów. W tym poradniku postaramy się Wam przybliżyć, czym jest portal Alibaba i jakie są jego podstawowe zasady działania. 

Co to jest Alibaba?

Zanim odpowiemy na pytanie, co to jest Alibaba, warto zaznaczyć różnicę pomiędzy Alibaba Group a sklepem Alibaba.com. Alibaba Group Holding Limited to chińskie przedsiębiorstwo działające przede wszystkim, choć nie tylko, w branży e-commerce. Alibaba Group jest właścicielem między innymi platformy Alibaba.com czy też  bardzo znanego w Polsce portalu Aliexpress. W skład Alibaba Group Holding Limited wchodzi również kilkanaście innych, mniejszy i większych biznesów działających globalnie lub lokalnie na rynkach azjatyckich. Są to na przykład Tmall.com, Taobao, czy system płatności Alipay. W szerokim portfolio Alibaba Group Holding Limited znajdziemy nawet podmioty zajmujące się produkcją filmową, drużynę piłkarską czy też fundusz inwestycyjny.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się na portalu Alibaba.com, który jest największą na świecie platformą B2B. Co to oznacza? Portal Alibaba pośredniczy w kontaktach pomiędzy producentami, głównie z terenu Chin i Azji południowo-wschodniej, i podmiotami gospodarczymi z całego świata. Co ważne, Aliababa jest jedynie pośrednikiem i nie uczestniczy bezpośrednio w procesie logistycznym realizacji zamówienia. Kupując na tym portalu, nie kupujemy więc od firmy Alibaba, a od producenta, który wystawia tam swoją ofertę. Przed każdym zakupem warto więc sprawdzić, czy dany sprzedawca jest zweryfikowany i czy sam portal oferuje jakieś gwarancje i zabezpieczenie naszego zamówienia. Charakter tego portalu sprawia, że jest to miejsce przeznaczone raczej dla hurtowych odbiorców. Towarów nie zamawia się tu na sztuki (z wyjątkiem próbek oferowanych przez niektórych producentów), a raczej na setki czy tysiące. W wielu przypadkach zamawiając większą ilość towaru, możemy liczyć na atrakcyjniejszą cenę. 

Alibaba czy Aliexpress – czym różnią się te dwa portale?

Alibaba czy Aliexpress? To pytanie stosunkowo często zadają osoby, które chcą kupić coś bezpośrednio z Chin. To czy lepszy będzie portal Aliexpress, czy może jednak zakupy na Alibaba.com, zależy przede wszystkim od tego, jak duże zakupy chcemy zrobić. W praktyce możemy posłużyć się prostą analogią, w której Alibaba jest hurtownią, a Aliexpress sklepem detalicznym. W zdecydowanej większości przypadków, jeśli chcemy zrobić niewielkie zakupy na własny użytek, to lepszym miejscem będzie portal Aliexpress. Głównym celem tej strony jest łączenie klientów detalicznych z całego świata z producentami i dystrybutorami z Chin. Natomiast Alibaba to raczej zakupy hurtowe dla firmy. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to portal typu B2B (ang. business-to-business), którego celem jest łączenie podmiotów gospodarczych z różnych części świata. Sklep Alibaba jest więc skierowany głównie do dystrybutorów, hurtowni i sklepów. Alibaba oferuje również usługi dropshippingu dla sklepów z całego świata. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dropshippingu bezpośrednio z Chin problemem może być obsługa zwrotów. Często lepszym rozwiązaniem może okazać się fulfillment od mwlogistics.pl

Alibaba – czy warto korzystać z tej strony?

Na pytanie, czy warto korzystać z Alibaba, każdy z nas musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Jeśli jesteśmy zainteresowani importem z Chin, to na pewno jest to jedno z pierwszych miejsc, które powinniśmy odwiedzić. Na chwilę obecną polska wersja Alibaba nie jest niestety dostępna. Istnieje jednak możliwość ustawienia waluty PLN, a sama strona dostępna jest w kilkunastu różnych językach, w tym po angielsku, niemiecku czy francusku. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zasad funkcjonowania tego portalu, to zapraszamy również do przeczytania poradników Jak płacić na Alibaba? Jak kupować i sprowadzać towary z Alibaba?. Wszystkim aktywnie zaangażowanym w branżę e-commerce polecamy również lekturę: