Alibaba to największa na świecie platforma B2B, która łączy ze sobą producentów i firmy zajmujące się handlem przeróżnymi towarami. Portal ten skupia przede wszystkim sprzedawców z Chin i Azji południowo-wschodniej, choć znajdziemy tam także producentów z innych regionów. Platformę Alibaba zna na pewno każdy, kto interesował się importem towarów z Azji. W innym artykule na naszym blogu przybliżyliśmy już, czym jest portal Alibaba, a dziś sprawdzimy, jak płacić na Alibaba.

Zakupy z Alibaba

Zanim przejdziemy do omówienia dostępnych na portalu Alibaba płatności, chcieliśmy napisać jeszcze kilka słów na temat funkcjonowania tej platformy. Ogólne zasady działania opisaliśmy już w artykule Co to jest Alibaba? Warto jednak ponownie podkreślić, że sam portal jest jedynie pośrednikiem w kontaktach pomiędzy producentem towaru i jego odbiorcami. Kupując na Alibaba, kupujemy więc bezpośrednio od wystawiających tam swoje towary firmy. W zależności do statusu sprzedawcy i jego historii sprzedaży Alibaba oferuje różnego rodzaju gwarancje czy dodatkowe zabezpieczenia. Dużą popularnością cieszy się program Alibaba Trade Assurance, który jest formą ochrony kupującego. W przypadku zakupów z Chin problemem może być obsługa zwrotów, tym bardziej więc warto sprawdzić, na jakie gwarancje możemy liczyć. Oprócz tego powinniśmy jednak samodzielnie zweryfikować sprzedawcę na tyle, na ile jest to możliwe. Z kwestiami bezpieczeństwa wiąże się też bezpośrednio metoda płatności na Alibaba, jaką wybierzemy.

Jak płacić na Alibaba?

Jak możemy zapłacić za nasze zakupy z Aliababa? Portal ten oferuje całkiem szeroki wachlarz metod płatności, choć dostępność niektórych z nich może być uzależniona od waluty, w jakiej chcemy zapłacić, wysokości kwoty oraz warunków sprzedawcy. Najpopularniejsze metody płatności Alibaba to:

  • Paypal – za nasze zakupy Alibaba możemy w wielu przypadkach zapłacić za pośrednictwem tej popularnej usługi. Jest to szybki i bezpieczny sposób płatności. Wiele osób decyduje się na płatność przez Alibaba za pośrednictwem Paypal ze względu na dodatkową ochronę kupującego. Za płatność na Alibaba przez Paypal platforma pobierze od nas 2,99% prowizji.
  • Inną dostępną na Alibaba metodą płatności jest karta kredytowa. Obsługiwane są wszystkie najbardziej znane typy kart: VISA, MasterCard i American Express. Prowizja platformy Alibaba również w tym przypadku wynosi 2,99%. Często musimy się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami wynikającymi ze stawek przewalutowania przyjętych przez nasz bank i operatora karty.
  • Przelew bankowy to raczej dość powolna i kosztowna opcja. Zaksięgowanie międzynarodowego przelewu na koncie sprzedawcy może potrwać od 3 do 7 dni. Prowizja pobierana przez Alibaba wynosi w tym przypadku równowartość około 40 USD.
  • Na szybkie płatności na Alibaba pozwalają również Apple Pay i Google Pay. Choć w przypadku tej drugiej usługi musimy liczyć się ze stosunkowo niskim limitem maksymalnej transakcji na poziomie 500 USD.

Dostawa z Alibaba, czyli ile będziemy czekać na nasze zamówienie?

Dla każdej firmy działającej w branży e-commerce bardzo ważne jest również to, ile będzie czekać na zakupiony towar. Czas dostawy z Alibaba jest najczęściej uzależniony od form wysyłki oferowanych przez konkretnego sprzedawcę i tego w jakim czasie jest on w stanie zrealizować nasze zamówienie. Zwykle jednak musimy liczyć się z tym, że dostawa z Alibaba potrwa co najmniej kilka tygodni. Czas ten może ulec wydłużeniu w związku z kwestiami celnymi. Istotną sprawą są również koszty przesyłki z Alibaba. Nawet w przypadku stosunkowo niewielkich zamówień koszt może być wysoki. Przed złożeniem zamówienia koniecznie więc należy upewnić się, jakie są koszty wysyłki i przewidywany przez producenta czas realizacji zamówienia.

Oczywiście zakupy na Alibaba możecie połączyć także z takimi usługami jak magazynowanie. Wielu naszych klientów sprowadza z Azji towary, które trafiają bezpośrednio do obsługiwanych przez nas magazynów.

Jeśli interesuje Was temat importu z Chin i zakupów na Alibaba, to zachęcamy także do lektury poradnika Jak kupować i sprowadzać towary z Alibaba?. Jeśli dodatkowo jesteście aktywnie zaangażowani w branżę e-commerce, to polecamy także: