Rozwój własnej działalności w branży e-commerce należy rozpocząć od wyboru właściwej platformy sklepowej, która pozwoli Ci nie tylko na wygodną i bezproblemową obsługę zamówień, ale umożliwi także skuteczne pozycjonowanie Twojego sklepu. Do wyboru masz zarówno gotowe, jak i szyte na miarę rozwiązania. Sprawdź, jaką platformę e-commerce wybrać, aby była ona dostosowana do Twoich potrzeb.

 

Szyty na miarę czy gotowy sklep internetowy?

Każdy sklep internetowy działa w oparciu o oprogramowanie, które umożliwia zarządzania produktami i stanami magazynowymi, a także obsługę całego procesu zamówienia: od jego przyjęcia, poprzez dokonanie płatności, aż po wysyłkę towaru. Platforma e-commerce jest zatem najważniejszym elementem funkcjonowania Twojego sklepu, dlatego inwestycja w nią powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak założyć sklep internetowy i jaką platformę wybrać, zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami. Do wyboru masz systemy abonamentowe, czyli gotowe sklepy internetowe, a także platformy open source, a więc rozwiązania szyte na miarę.

 

Abonamentowe platformy e-commerce – dla kogo?

Gotowy sklep internetowy nie wymaga instalacji na własnym serwerze. To oznacza, że nie jesteś jego właścicielem, ale otrzymujesz w zamian komplet funkcji niezbędnych do tego, aby sprawnie nim zarządzać. Oprogramowanie SaaS nie wymaga hostingu, instalacji, aktualizacji czy rozszerzeń. Oferuje gotowe szablony sklepów, które możesz z łatwością dostosować do własnych potrzeb. Jest to stosunkowo tanie i jak najbardziej wygodne rozwiązanie, udostępniane za określoną opłatą abonamentową, najczęściej miesięczną.

Abonamentowe platformy dla sklepów internetowych to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla początkujących sprzedawców, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w branży e-commerce. To również wygodna opcja dla tych, którym zależy na powierzeniu usługodawcy takich aspektów jak dbałość o bezpieczeństwo sklepu i danych czy robienie kopii zapasowych. Na gotowy sklep internetowy decydują się także osoby, które nie dysponują dużym budżetem na początku swojego przedsięwzięcia.

Platformy abonamentowe charakteryzuje prosta i intuicyjna obsługa, szybkie wdrożenie i niewielki koszt inwestycji. Możesz liczyć ze strony dostawcy na wsparcie techniczne, integrację sklepu z Google Analytics, porównywarkami, ERP, płatnościami i kurierami, jego dostosowanie do norm prawnych, a także aktualizację silnika sklepu internetowego w cenie abonamentu. Minusem może być fakt, że nigdy nie będziesz właścicielem sklepu, a jedynie wynajmującym, a jeżeli zechcesz wprowadzić jakiekolwiek zmiany graficzne w sklepie czy mieć dostęp do różnych dodatków, musisz liczyć się z niemałymi kosztami. Podstawowy pakiet ogranicza Cię również co do liczby sprzedawanych w sklepie produktów.

 

Budowanie sklepów internetowych w oparciu o platformy open source

Platformy te wymagają instalacji na własnym serwerze, a to oznacza, że jesteś właścicielem sklepu internetowego. To z pewnością dobre rozwiązanie dla osób planujących dynamiczny rozwój swojego biznesu i chcących wejść na rynek międzynarodowy. Istotną zaletą platform open source jest darmowy skrypt, brak opłaty licencyjnej oraz możliwość zmiany wyglądu sklepu za pomocą zarówno darmowych, jak i płatnych szablonów. Korzystając z tego rodzaju platform e-commerce masz duży wpływ na optymalizację swojego sklepu i jego pozycjonowanie.

Problematyczna może okazać się natomiast konfiguracja sklepu i jego wdrożenie. Jeżeli nie posiadasz wystarczającej wiedzy w tym zakresie, musisz powierzyć tę pracę specjalistom, co wiąże się z niemałym kosztem. W przypadku tego rodzaju rozwiązań dochodzi również dodatkowa opłata za hosting. Platformy open source wymagają również od Ciebie samodzielnej aktualizacji i administracji sklepu, a także dostosowania go do obowiązków prawnych.

Jaki sklep internetowy wybrać? Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, a także od Twoich indywidualnych preferencji. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z e-handlem wybierają najczęściej platformy abonamentowe. Z kolei ci, którzy mają już doświadczenie w branży e-commerce, decydują się na systemy open source, które mogą później samodzielnie rozwijać.