Jednym z pierwszych i najważniejszych etapów rozpoczynania działalności w branży e-commerce jest wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej. Decyzja ta jest istotna z kilku względów. Idealne rozwiązanie nie tylko pozwoli Wam w wygodny sposób obsługiwać bieżącą sprzedaż, ale da Wam również możliwości dalszego rozwoju. Przedsiębiorca stawiający pierwsze kroki w branży e-commerce ma całkiem sporo możliwości. Poczynając od platform e-commerce typu marketplace, przez gotowe sklepy internetowe, aż po dedykowane, szyte na miarę rozwiązania.

Platforma sprzedażowa – co musisz wiedzieć?

Dziś postaramy się  odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co to jest platforma sprzedażowa. Zastanowimy się także nad tym, która platforma sklepowa jest najlepsza i jakie są największe wady i zalety najpopularniejszych platform na sklepy internetowe. Jeśli w Waszych planach biznesowych jest nowa platforma sprzedażowa, to zapraszamy do lektury.

Platformy e-commerce w Polsce – jaki typ wybrać?

Zacznijmy od tego, co to jest platforma e-commerce i jak można dziś rozumieć to pojęcie. W zależności od interpretacji, pojęcie platforma ecommerce może obejmować praktycznie każde rozwiązanie, które umożliwia sprzedaż produktów czy usług online

Są to więc zarówno platformy marketplace, które działają na zasadzie pośrednika, jak i różnego rodzaju sklepy internetowe. Te z kolei dzielą się na kilka typów, działających na różnych zasadach. 

Platformą e-commerce może być również coraz popularniejszy ostatnio sklep bez magazynu, korzystający z takiego rozwiązania jak fulfillment dla e-commerce. W tym modelu zamiast tworzyć własny magazyn, całą logistykę sklepu przejmuje za Was zewnętrzny magazyn dystrybucyjny dla e-commerce. Warto także dodać, że fulfillment dla e-commerce może obejmować nie tylko działania związane stricte z logistyką sklepu online. Nasza firma świadczy również usługi dotyczące takich obszarów jak obsługa klienta w e-commerce.

Poniżej zebraliśmy dla Was w jednym miejscu najpopularniejsze platformy e-commerce w Polsce. Podjęliśmy również próbę analizy, jakie mocne i słabe strony mają te platformy do sprzedaży internetowej. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Wam podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyboru platformy e-commerce. 

Zanim jednak przejdziemy do analizy konkretnych rozwiązań, warto poświęcić chwile na zapoznanie się z podstawowymi typami platform e-commerce.

Czytaj także:

Platforma SaaS

Co kryje się pod tajemniczo brzmiącym skrótem SaaS? Platformy Saas, czyli software as service, to gotowe i w pełni funkcjonalne oprogramowanie do sprzedaży online utrzymywane na serwerach usługodawcy. 

Oznacza to, że decydując się na sklep SaaS, nie musicie płacić za własny serwer. Logujecie się do panelu administracyjnego, z poziomu którego możecie zarządzać całym sklepem. Sklepy SaaS opłacane są zwykle w formie okresowego abonamentu. W większości przypadków usługodawca danego rozwiązania oferuje szereg dodatkowych funkcji. Może to być na przykład możliwość łatwej integracji z różnymi innymi platformami, usługami, systemami płatności czy nawet systemami ERP. 

Popularne w naszym kraju przykłady SaaS to między innymi Shoper czy Shoplo. Więcej informacji o tych i innych przykładach sklepów SaaS znajdziecie w dalszej części naszego poradnika. Największą zaletą platformy SaaS jest to, że możecie stworzyć sklep online szybko i właściwie bez żadnej fachowej wiedzy. Jest to więc bardzo popularne rozwiązanie wśród osób, które w branży e-commerce stawiają dopiero swoje pierwsze kroki.

Platforma open source

Popularną alternatywą dla sklepów SaaS są również systemy open source. Co to takiego sklep open source? To sklep oparty o darmowe, dostępne dla każdego oprogramowanie, które możecie pobrać i zainstalować na własnym serwerze. 

System open source jest nie tylko darmowy, ale również w pełni otwarty na różnego rodzaju zmiany i modyfikacje. Personalizacja platformy open source wymaga jednak najczęściej fachowej wiedzy i umiejętności. Nic więc dziwnego, że na rynku funkcjonuje wiele firma świadczących usługi modyfikacji i tworzenia indywidualnych rozwiązań dla sklepów open source. 

Jaki sklep internetowy open source wybrać? Najpopularniejsze i najbardziej znane przykłady sklepów open source to między innymi Magento, Prestashop czy WooCommerce. 

Dedykowany sklep internetowy

Jeśli dysponujecie odpowiednio dużym budżetem lub jesteście specjalistami z branży IT, możecie pokusić się o takie rozwiązanie jak sklep dedykowany. Taka dedykowana platforma e-commerce daje zdecydowanie największe możliwości personalizacji sklepu i tworzenia indywidualnych rozwiązań. 

Dedykowany sklep internetowy jest też jednak często rozwiązaniem bardzo kosztownym, a efekty pracy niekoniecznie muszą być lepsze niż gotowe rozwiązania. Aktualnie na dedykowany sklep internetowy decydują się najczęściej duże marki, które dysponują zasobnym budżetem, zapleczem IT i nie chcą być uzależnione od gotowego rozwiązania czy oprogramowania open source.

Przeczytaj również:

Platformy marketplace

Sprzedaż online możecie prowadzić również nie posiadając własnego sklepu. Możliwość taką dają na przykład popularne już od lat platformy e-commerce. 

Niekwestionowanym liderem w kategorii platform marketplace w Polsce jest oczywiście Allegro. Według danych podanych przez spółkę pod koniec zeszłego roku, stronę Allegro odwiedza p,onad 21 mln osób miesięcznie. Odpowiada to aż 78% wszystkich internautów w naszym kraju. Można więc powiedzieć, że prawie 8 na 10 Polaków korzystających z internetu odwiedza co miesiąc platformę Allegro. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta platforma marketplace jest często pierwszym przystankiem dla osób, które chcą zacząć sprzedawać online. 

Nie jest to jednak jedyna platforma marketplace w Polsce. Mimo że konkurencja nie może pochwalić się tak imponującymi wynikami, to warto zainteresować się także innymi serwisami z tej kategorii. Są to między innymi takie platformy marketplace jak OLX, Arena, Morele czy Empik Marketplace. 

Część z nich dedykowana jest produktom z konkretnych kategorii. Są to tak zwane platformy marketplace wertykalne. Na takiej stronie znajdziecie produkty z jednej branży oferowane przez różnych sprzedawców. Z kolei marketplace horyzontalne to serwisy, na których znajdziecie produkty ze wszystkich możliwych kategorii. Przykładem marketplace horyzontalnego może być platforma Allegro lub serwis OLX, w którym oprócz produktów znajdziecie również szereg usług czy oferty pracy. 

Nieco inną kategorię stanowią międzynarodowe platformy marketplace, które są często najłatwiejszym sposobem na znalezienie klientów z zagranicy. Globalny zasięg jest jedną z największych zalet tego rodzaju platform marketplace. Do czołówki takich serwisów należą oczywiście tacy giganci jak Amazon czy Ebay. Swoich sił można jednak spróbować także na azjatyckich platformach zakupowych marketplace jak Aliexpress, Alibaba czy Shopee

Czytaj także:

Platformy marketplace w większości przypadków działają na podobnych zasadach. Jest to więc pośrednik, który udostępnia możliwość wystawienia swoich produktów i ułatwia znalezienie ich przez kupujących. 

Za możliwość sprzedaży na wybranej platformie marketplace będziecie musieli podzielić się z jej właścicielem swoim zyskiem. Model rozliczeń platformy marketplace uzależniony jest od tego, jaki serwis wybierzecie. Korzystanie z marketplace jest darmowe dla kupujących. Sprzedający muszą się jednak liczyć z takimi opłatami jak:

 • Opłata za wystawienie przedmiotów na platformie marketplace (w niektórych przypadkach wystawianie jest darmowe).
 • Prowizja od sprzedaży – naliczana, dopiero gdy Wasz produkt znajdzie nabywcę. Wysokość tej opłaty uzależniona jest często nie tylko od wybranej platformy, ale również kategorii produktu. Najczęściej prowizja od sprzedaży oscyluje w granicach od około 8 do kilkunastu procent wartości transakcji.  
 • Opcjonalne opłaty za promocję produktów w ramach platformy. Większość serwisów typu marketplace umożliwia różne formy promowania swoich ofert, które mają na celu ułatwić znalezienie nabywców. 

Platformy marketplace niezaprzeczalnie mają kilka istotnych zalet, które są atrakcyjne szczególnie z punktu widzenia osób dopiero zaczynających swoją przygodę w e-commerce. Nie są jednak pozbawione także wad i pod pewnymi względami ustępują własnemu sklepowi internetowego. Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie wad i zalet platform marketplace.

Platformy marketplace – zalety

 • Możliwość łatwego dotarcia do dużej grupy odbiorców. Dotyczy to nie tylko potencjalnych kupujących z Polski, ale także klientów z całego świata, jeśli wybierzecie marketplace Amazon czy Ebay.
 • Możliwość rozpoczęcia sprzedaży właściwie w kilku krokach. Większość platform marketplace jest stosunkowo prostych w obsłudze.
 • Brak konieczności inwestowania we własny sklep czy ponoszenia opłat abonamentowych za gotowe rozwiązanie.  Nadal powinniście jednak zadbać o profesjonalne zdjęcia i opisy produktów. 

Platformy marketplace – wady

 • Bardzo duża konkurencja. W niektórych przypadkach poza konkurowaniem z innymi sprzedającymi musicie konkurować także z ofertami wystawionymi przez właściciela danej platformy. To często stawia małego sprzedawcę na niekorzystnej pozycji. 
 • Konkurencja w ramach serwisów marketplace opiera się przede wszystkim na cenie. Budowanie własnej marki i lojalności klientów jest w takiej sytuacji znacznie utrudnione.  
 • Stosunkowo wysokie prowizje od sprzedaży, które mogą być szczególnie dotkliwe w przypadku produktów sprzedawanych na niskiej marży. 
 • Do wad platform marketplace zaliczyć można również ograniczone możliwości personalizacji oferty. W większości przypadków musicie stosować się do szczegółowych wytycznych platformy. 
 • W niektórych kategoriach produktowych możecie mieć do czynienia z wysokim współczynnikiem zwrotów. Tym bardziej że same platformy marketplace ułatwiają często zwrot. Obsługa zwrotów i wymiana towarów na własną rękę może angażować znaczną część Waszych zasobów.

Platforma Woocommerce

WooCommerce nie jest w zasadzie platformą, a jedynie bardzo rozbudowaną wtyczką do popularnego oprogramowania WordPress. WooCommerce pozwala w bardzo łatwy i szybki sposób zmienić blog WordPress w funkcjonalny sklep internetowy. Z tego względu jest to rozwiązanie szczególnie lubiane przez osoby, które prowadzą już stronę na WordPress i mają wiedzę na temat działania tego systemu. 

Cało obsługa sklepu odbywa się za pomocą stosunkowo intuicyjnego panelu. Wtyczka Woocommerce dla WordPress jest całkowicie darmowa. Stworzenie takiego sklepu nie wiąże się więc z koniecznością opłacania abonamentu czy opłatą licencyjną. Dzięki temu, że jest to rozwiązanie open source, możecie znaleźć bardzo dużo wtyczek, szablonów czy dodatków do sklepów na WooCommerce. 

Do zalet sklepów internetowych WooCommerce zalicza się często również to, że są one bardzo przyjazne pod kątem SEO. Krótkie podsumowanie zalet i wad wtyczki WooCommerce WordPress znajdziecie poniżej.

Platforma Woocommerce – zalety

 • Dużym atutem jest na pewno cena. WooCommerce to rozwiązanie w pełni darmowe. Warto jednak zwrócić uwagę, że część dodatkowych wtyczek czy modułów w wersji PRO jest płatna.
 • Sam WordPress, na którym bazuje sklep WooCommerce, jest oprogramowaniem bardzo przyjaznym i łatwym w obsłudze.  
 • System WordPress otrzymuje regularne aktualizacje, dzięki czemu jest stosunkowo bezpieczny, a ewentualne błędy są systematycznie usuwane w nowych wersjach. 
 • Duża popularność WooCommerce i WordPress sprawiają, że na rynku znajdziecie wielu specjalistów oferujących usługi związane z tymi systemami.

Platforma Woocommerce – wady

 • WooCommerce nie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem wydajności. Problemy z szybkim działaniem sklepu na WooCommerce mogą pojawić się szczególnie przy większej liczbie produktów z dużą ilością różnych parametrów. Jeśli więc planujecie docelowo szeroki asortyment, to lepiej już na początku wybrać inną platformę e-commerce.
 • Brak wsparcia ze strony twórców wtyczki WooCommerce. W razie problemów technicznych jesteście zdani na siebie i ewentualnie odpłatna pomoc niezależnej firmy zewnętrznej.
 • Tak jak już wspomnieliśmy, WooCommerce nie jest odrębną platformą, a jedynie wtyczką do platformy blogowej WordPress. W związku z tym funkcjonalności sklepu WooCommerce będą ograniczone do możliwości, jakie daje sam WordPress.
 • Wtyczki do WooCommerce tworzone są przez różne osoby i często mogą być niekompatybilne z konkretnymi wersjami oprogramowania lub wzajemnie ze sobą.

Platforma Magento

Platforma Magento to jedno z najpopularniejszych rozwiązań typu open source. System Magento w wersji podstawowej dostępny jest całkowicie za darmo. Oznacza to, że każdy może pobrać to oprogramowanie i zainstalować sklep online bazujący na platformie Magento. 

W praktyce jednak personalizacja takiego sklepu czy wdrożenie indywidualnych rozwiązań wymaga udziału specjalisty. Jeśli sami nie macie takich umiejętności, musicie się liczyć z tym, że stworzenie sklepu na Magento może wiązać się z dodatkowymi kosztami

Z drugiej jednak strony system Magento daje szerokie możliwości. O popularności tej platformy może świadczyć, chociażby to, że korzystają z niej takie marki jak Hewlett-Packard, Nike, Tommy Hilfiger czy Procter & Gamble.  

Platforma Magento – zalety

 • Podstawowa wersja systemu Magento dostępna jest za darmo.
 • System Magento jest bardzo wydajny. Potrafi radzić sobie z asortymentem liczonym w dziesiątkach czy nawet setkach tysięcy różnych produktów. Z tego względu z tego oprogramowania korzystają często duże sklepy. 
 • Jest to oprogramowanie open source, kod można więc dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb.
 • Platforma Magento oferuje funkcję multistore, dzięki której możecie stworzyć kilka sklepów w jednym miejscu.
 • Sklepy Magento są bardzo przyjazne pod względem SEO. Sklep na platformie Magento może być łatwiejszy w pozycjonowaniu niż sklepy bazujące na innych rozwiązaniach. Chociaż oczywiście samo użycie tej platformy nie gwarantuje Wam większej widoczności w wyszukiwarkach.

Platforma Magento – wady

 • Platforma Magento jest skomplikowanym i bardzo złożonym rozwiązaniem. Nie jest to na pewno opcja dla osób początkujących, które nie dysponują fachową wiedzą programistyczną.
 • Sama platforma nie udziela wsparcia technicznego sklepom bazującym na systemie Magento. W razie problemów ze sklepem konieczne może okazać się skorzystanie z usług firmy zewnętrznej.
 • Złożoność systemu Magento i konieczność korzystania ze wsparcia programistów przekłada się często również na wysokie koszty stworzenia sklepu opartego na tym oprogramowaniu.

Shoper

Platforma Shoper to jedno z najpopularniejszych polskich rozwiązań typu SaaS, czyli software as service. Shoper działa w tym modelu już do 2010 roku. 

Jeśli chodzi o to, jak zacząć sklep na Shoper, to jest to zdecydowanie prostsze niż instalacja sklepu open source. Wystarczy założyć konto w serwisie i wybrać jeden z kilku dostępnych pakietów. Różnią się one zakresem dostępnych funkcjonalności i oczywiście ceną. 

Jak w przypadku niemal każdego rozwiązania SaaS, korzystanie ze sklepu Shoper wiążę z opłatami. Są one pobierane na zasadzie miesięcznego abonamentu i w zależności od aktualnych promocji i wybranego pakietu wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie

Na pytanie, czy warto kupić sklep Shoper, musicie odpowiedzieć sobie samodzielnie. Z jednej strony jest to bardzo łatwy i wygodny sposób na stworzenie gotowego sklepu e-commerce. Z drugiej jednak strony Shoper, jak każde rozwiązanie SaaS, stawia pewne ograniczenia. Największe możliwości rozbudowy i personalizacji daje oczywiście najdroższy pakiet. Wiąże się on jednak ze sporym wydatkiem. 

Shoper – zalety

 • Pozwala bardzo szybko stworzyć sklep internetowy nawet osobie bez specjalistycznej, technicznej wiedzy. 
 • Intuicyjny i łatwy w obsłudze panel administracyjny.
 • W przypadku sklepu Shoper nie musicie martwić się o własny serwer, instalacje oprogramowania czy aktualizacje.
 • Łatwa integracja z wieloma popularnymi serwisami i narzędziami (np. Allegro,  Google Maps, systemami tak zwanych szybkich płatności czy porównywarkami cen).
 • Możliwość darmowego przetestowania sklepu w ramach 14-dniowego okresu próbnego

Shoper – wady 

 • Największą wadą sklepu na Shoper są odgórne ograniczenia narzucane przez usługodawcę. Jest to na przykład brak dostępu do pliku .httaccess czy brak dostępu do kodu źródłowego sklepu. Są to jednak wady charakterystyczne dla zdecydowanej większości sklepów SaaS.
 • Shoper jest narzędziem płatnym, za które musicie płacić miesięczny abonament niezależnie od tego, czy Wasz sklep generuje zyski, czy nie.

Shoplo

Shoplo działa na praktycznie takiej samej zasadzie jak Shoper. Sklep Shoplo w modelu SaaS również możecie otworzyć kilkoma kliknięciami. Podobnie jak w przypadku Shopera, Shoplo również działa na zasadzie miesięcznej opłaty abonamentowej

Zaletą tej platformy e-commerce jest możliwość sprzedaży w kilku różnych kanałach za pomocą jednego konta. Shoplo Multichannel pozwala na łatwą integrację z takimi platformami jak, chociażby Allegro, Amazon, Dawanda czy Etsy. 

Podobnie jak w przypadku platformy Shoper również Shoplo oferuje bezpłatny okres próbny, w trakcie którego możecie zapoznać się z funkcjonalnością sklepu i jego obsługą. Jeśli chodzi o często zadawane pytanie, Shoplo czy Shoper, to skorzystanie z testowego okresu na obu tych platformach może Wam pomóc rozwiać wątpliwości i wybrać rozwiązanie, które będzie Wam bardziej odpowiadało.

Shoplo – zalety

 • Jeden z najszybszych sposobów na stworzenie funkcjonalnego sklepu online bez specjalistycznej wiedzy technicznej.
 • Możliwość przetestowania sklepu Shoplo za darmo przez 14 dni bez zobowiązań.
 • Usługa dostępna w chmurze, co wiąże się z tym, że nie musicie utrzymywać własnego serwera. 
 • Shoplo Multichannel, czyli możliwość prostej integracji kilku kanałów sprzedaży w ramach jednego konta. 

Shoplo – wady

 • Opłata abonamentowa, która w przypadku bardziej rozbudowanych pakietów może być stosunkowo wysoka. Abonamentowy model rozliczeń oznacza, że płacicie za sklep, nawet jeśli nie generuje on zysków. 
 • W przypadku podstawowych tańszych pakietów liczba funkcji i możliwości jest stosunkowo ograniczona
 • Sklepy na Shoplo nie zawsze są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem działań SEO
 • Nie jest to rozwiązanie polecane w przypadku sklepów z bardzo dużą liczbą produktów. 

IdoSell

IdoSell to rozwiązanie, na którym, jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie, bazuje około 7000 polskich sklepów online. 

Platforma IdoSell oferuje hybrydowe połączenie modelu SaaS i open source. Właściciel platformy określa ją jako open SaaS. Z jednej strony otrzymujecie gotowe pudełkowe rozwiązanie, z drugiej strony macie jednak możliwość ingerencji w kod

Sama obsługa sklepu IdoSell nie jest może skomplikowana, jednak konfiguracja nowego sklepu nie należy do prostych zadań. Często samodzielne założenie sklepu może okazać się niemożliwe. 

Idosell – zalety

 • Duża liczba planów abonamentowych umożliwia wybór rozwiązania jak najlepiej dopasowanego do Waszej działalności. Z drugiej jednak strony duża liczba planów i dodatkowych opłat jest też pewnym mankamentem, o którym napisaliśmy poniżej.
 • Możliwość stworzenia na tej platformie nawet dużych sklepów e-commerce z bardzo szerokim asortymentem i różnymi funkcjonalnościami.
 • Możliwość prowadzenia sprzedaży za granicą, a także łatwa integracja z różnymi popularnymi systemami płatności. 
 • Duża liczba dostępnych szablonów, a także możliwość ich edycji, co często jest niemożliwe w przypadku innych platform e-commerce typu SaaS.

Idosell – wady 

 • Jednym z najczęściej podkreślanych mankamentów platformy IdoSell jest skomplikowany i niejasny model rozliczeń. Poza stałą opłatą abonamentowa naliczane są również różne dodatkowe opłaty uzależnione między innymi od liczbyzamówień złożonych w sklepie, czy nawet źródeł tych zamówień. Struktura tych opłat może być niejasna, szczególnie dla osób stawiających w branży e-commerce pierwsze kroki. Może więc zdarzyć się, że trudno Wam będzie obliczyć, ile będzie Was kosztował sklep IdoSell w danym miesiącu.
 • Na tle konkurencyjnych rozwiązań sklep IdoSell jest dosyć kosztowny
 • Dosyć skomplikowana konfiguracja sklepu IdoSell. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się skorzystanie z bardzo kosztownych integracji oferowanych przez platformę IdoSell. 

Prestashop

Sklepy oparte na Prestashop to kolejne popularne rozwiązanie z kategorii open source. Oznacza to, że oprogramowanie Prestashop możecie bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony i zainstalować na swoim serwerze

E-sklep Prestashop będzie w większości przypadków o wiele łatwiejszy w obsłudze dla osób początkujących. Szczególnie jeśli porównacie poziom skomplikowania sklepu Prestashop z opisaną wcześniej platformą Magento. 

Mimo intuicyjnego panelu sklep Prestashop daje spore możliwości rozbudowy i personalizacji. Za pomocą tego oprogramowania możecie stworzyć w pełni funkcjonalny i wydajny sklep internetowy.  

Prestashop – zalety

 • Podstawowa bezpłatna wersja Prestashop zawiera rozbudowany pakiet funkcjonalności. Ta platforma e-commerce może więc okazać dobrym wyborem nawet w przypadku średniej wielkości sklepów. 
 • Dzięki dużej popularności tego sklepu open source na rynku znajdziecie wielu freelancerów i firm specjalizujących się w tworzeniu i modyfikacji sklepów na Prestashop.
 • Brak opłat za korzystanie z oprogramowania sklepu Prestashop.
 • Prestashop posiada również szereg funkcji wspierających działania z obszaru SEO.

Prestashop – wady

 • Duża liczba dostępnych funkcji może być w pewnych okolicznościach wadą. Źle zoptymalizowany sklep na Prestashop może mieć problemy z wydajnością
 • Sklep na Prestashop wymaga częstych aktualizacji, które mogą ukazywać się nawet dwa razy w miesiącu. Aktualizacja nie jest trudna, ale każdorazowo angażuje Wasze zasoby IT. Z drugiej jednak strony regularne aktualizacje pozwalają wykluczyć błędy i zwiększyć bezpieczeństwo sklepu. 
 • Większość dodatkowych modułów i szablonów dla Prestashop jest płatna. Są one tworzone przez różne firmy czy pojedynczych freelancerów. Czasami dochodzi w związku z tym do konfliktów pomiędzy poszczególnymi modułami i problemów z działaniem strony sklepu.
 • Do wad sklepów na Prestashop zalicza się także często stosunkowo trudną edycją szablonów. Zmiana wizualnego wyglądu sklepu wymaga specjalistycznej wiedzy i często wiąże się koniecznością zatrudnienia fachowca.