Branża e-commerce nieustannie się rozwija, dając przedsiębiorcom ogromne możliwości na rozwój biznesu. Zarówno funkcjonujące już sklepy internetowe, jak i początkujący sprzedawcy mają dziś szansę zbudować silną przewagę konkurencyjną. Podpowiadamy, jak pozyskać klienta w sklepie internetowym.

Pozyskiwanie nowych klientów – o czym powinieneś pamiętać?

Jeżeli zdecydowałeś się na własną platformę do zakupów online i wiesz już, jak założyć sklep internetowy, pora na jego optymalizację i wdrożenie działań, które pomogą Ci dotrzeć do potencjalnych klientów. Od czego warto zacząć? Na początku określ dokładnie, kto będzie Twoim odbiorcą. Stworzenie profilu klienta docelowego pomoże Ci przede wszystkim dobrać właściwy asortyment, ale pozwoli również na wdrożenie odpowiedniej reklamy sklepu internetowego.

Zadbaj nie tylko o estetykę, ale i funkcjonalność swojego e-sklepu. Dołóż wszelkich starań, aby zbudować witrynę w oparciu o user experience, pamiętając między innymi o intuicyjnym procesie składania zamówienia, zwrotów i reklamacji. Pamiętaj, aby przez wszelkie procedury w sklepie klient mógł przechodzić łatwo, szybko i bezproblemowo.

Jednym z najważniejszych narzędzi sprzedażowych w branży e-commerce są opisy produktów, które pełnią niejako rolę wirtualnego sprzedawcy. Klient, który ogląda produkt na stronie Twojego sklepu, nie ma możliwości go dotknąć i wypróbować, dlatego tak ważne jest, aby opis tego produktu zaprezentował wszystkie możliwe jego zalety i funkcjonalność. Zadbaj o to, aby opisy produktów tworzone były w przyjazny dla klientów sposób, z uwzględnieniem języka korzyści i wiarygodnie, a jednocześnie zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek.

Klienci dokonujący dziś zakupów online mają ogromny wybór i zanim podejmą decyzję, chcą zazwyczaj upewnić się, że będzie to dla nich najlepsza opcja. W takich decyzjach pomagają im zwykle tak zwane porównywarki cenowe. Warto więc, abyś zintegrował swój sklep internetowy z porównywarką – dzięki temu zwiększysz ruch na swojej stronie, co pozwoli na pozyskiwanie nowych klientów, a w efekcie przełoży się na wzrost sprzedaży.

Marketing sklepu internetowego

Dobrym pomysłem na wzrost sprzedaży w Twoim sklepie internetowym będzie wdrożenie działań z zakresu content marketingu. W przypadku e-sklepów bardzo dobrze sprawdzają się blogi, za pomocą których możesz dzielić się wiedzą i budować wizerunek eksperta. Pamiętaj też o odpowiedniej dystrybucji tych treści. W tym celu niezbędne okażą się media społecznościowe, które pozwalają jednocześnie na skuteczną promocję sklepu internetowego. Jak dotrzeć do klientów poprzez media społecznościowe? Pamiętaj o regularnym publikowaniu postów. Zadawaj w nich pytania i odpowiadaj na komentarze. Wzbogać komunikację o treści wizualne, które zdecydowanie lepiej trafią do odbiorców, a także o dodatkowe ciekawostki branżowe, które jeszcze bardziej wzbudzą ich ainteresowanie.

W pozyskiwaniu nowych klientów pomoże .również inwestycja w płatną reklamę – na przykład Google Ads czy reklamy w mediach społecznościowych.

Pozyskiwanie nowych klientów – dlaczego warto dbać o profesjonalną obsługę?

Każdy z nas, bez względu na to, czy korzysta z usług sklepów stacjonarnych, czy decyduje się na usługi online, ceni sobie profesjonalne podejście i wysoki poziom obsługi klienta. Zadbaj o to, aby cały proces zakupowy mógł przebiegać nie tylko sprawnie, ale i przyjemnie. Informuj dokładnie o wszelkich kosztach związanych z dostawą i zwrotem towaru, a także o przewidywanym czasie realizacji zamówienia. Pamiętaj, żeby umożliwić klientom łatwy kontakt, zarówno telefoniczny, jak i mailowy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również live chat, w którym możesz odpowiadać na pytania klientów w czasie rzeczywistym. Pamiętaj, że obsługa klientów w sklepie internetowym w znacznym stopniu wpływa na Twój wizerunek w branży i to, czy zdecydują się do Ciebie wrócić.

Wybrane przez Ciebie sposoby pozyskiwania klientów powinny zależeć przede wszystkim od budżetu, który jesteś w stanie przeznaczyć, a także od oferowanego przez Ciebie asortymentu i grupy docelowej. Marketing sklepu internetowego jest niezbędny, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności. Warto również pomyśleć o fulfillmencie. Jeżeli nie możesz robić tego samodzielnie, warto pracę tę powierzyć specjalistom.