Przesyłki paletowe do niedawna kojarzyły nam się przede wszystkim z logistyką dużych przedsiębiorstw. Dziś coraz częściej znajdują zastosowanie także do transportu rzeczy prywatnych. Służą do przewożenia produktów o znacznych gabarytach i sporej wadze, ale sprawdzą się również do bezpiecznego transportu delikatnych towarów, w tym szkła czy porcelany. Jak organizować przesyłki paletowe?

Waga i wymiary europalety

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów palet. Najbardziej popularna jest jednak europaleta czterowejściowa, która występuje w następujących rozmiarach:

  • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 – 1200 mm x 1000 mm
  • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
  • EUR 6 – 800 mm x 600 mm

Największa dopuszczalna waga europalety to ponad 1000 kg, co pozwala na przewożenie materiałów budowlanych, części samochodowych, mebli czy sprzętów RTV i AGD. Występujący w uniwersalnej formie standard EUR EPAL pozwala na swobodne dopasowanie palety EURO do każdego typu wózków widłowych.

Jak zapakować przesyłkę paletową do transportu?

Na samym początku sprawdź dokładnie stan techniczny palety – nie może być uszkodzona. Jeżeli drewniana platforma jest w pełni sprawna, przyczep do niej paczkę – na tyle precyzyjnie, aby nie przesunęła się w trakcie przewożenia. Pomocna okaże się w tym przypadku folia stretch. Jeżeli przesyłka paletowa posiada nieregularne kształty lub jakieś wystające elementy, zwróć uwagę, aby nie wystawały poza krawędź platformy. Pamiętaj, aby środek ciężkości zlokalizować w samym centrum europalety. Małe i lekkie paczki ustaw na górze. Przestrzegaj zasad związanych z maksymalną wagą i wymiarami palety – w tym celu najlepiej zasięgnij informacji u wybranego przez Ciebie przewoźnika.

Transport paletowy – ceny przesyłek kurierskich

Na ceny przesyłek kurierskich wpływ ma nie tylko waga transportu oraz ilość palet, ale także dodatkowe kwestie takie jak usługa przeładunku lub rozładunku, dodatkowe ubezpieczenie czy przewożenie towarów o szczególnej wrażliwości. Na stronach firm oferujących przesyłki paletowe można bardzo często znaleźć specjalny kalkulator, który pozwoli na wstępne oszacowanie kosztów transportu.

Przesyłki paletowe – o czym jeszcze warto pamiętać?

Planując przesyłkę paletową pamiętaj, że paletę musisz zorganizować we własnym zakresie, odpowiednio ją zabezpieczając – firma kurierska nie zrobi tego za Ciebie. Aby zapobiec ewentualnym niespodziankom, poinformuj zawczasu firmę kurierską, że nadawana przez Ciebie przesyłka będzie znajdować się na palecie, gdyż jej transport będzie wymagał zastosowania specjalnego podnośnika dostosowanego do danego samochodu. Pamiętaj, aby paleta z przesyłką znajdowała się w miejscu umożliwiającym swobodny dojazd auta ciężarowego. Zanim przekażesz paletę kurierowi, wydrukuj etykietę transportową i przyklej ją w widocznym miejscu na folii stretch.

Palety – do składowania i transportu towarów

Paleta jest najczęściej stosowanym nośnikiem nie tylko do transportu towarów, ale także ich magazynowania. Zwykle stosuje się w tym celu palety drewniane, choć dużą popularnością cieszą się ostatnio palety plastikowe. W niektórych gałęziach przemysłu stosuje się metalowe palety, które charakteryzują się znacznie lepszą wytrzymałością. Ich minusem jest jednak spora waga i to, że wymagają zdecydowanie większych nakładów finansowych. Jeżeli prowadzisz np. magazyn dla sklepu internetowego i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego rodzaju palet, zwróć uwagę nie tylko na materiał wykonania, ale także na ich rozmiar. Z uwagi na charakterystykę składowanych produktów, odpowiednie może okazać się stosowanie konkretnego rodzaju palety. Największą zaletą europalety o wymiarach 800 x 1200 mm jest to, że można jej używać w każdym systemie magazynowania.

Transport paletowy to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej komfortowych zarazem sposobów przewożenia niestandardowych towarów. Korzystają z niego zarówno sklepy internetowe, jak i producenci materiałów budowlanych. Coraz częściej przesyłki paletowe wykorzystywane są również do celów prywatnych. Jednak bez względu na to, jaką paczkę nadajemy, zawsze musimy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu.