Własny biznes daje nam perspektywy niezależności finansowej i podniesienia poziomu naszych zarobków. Rozpoczęcie własnej działalności niesie jednak ze sobą również spore ryzyko i nierzadko wymaga inwestycji czasu i środków. Dlatego też powinniśmy dobrze przemyśleć nasz pomysł na biznes w 2022 i upewnić się, że ma on przysłowiowe ręce i nogi. Dziś przygotowaliśmy kilka konkretnych inspiracji i pomysłów na biznes w 2022.

Pomysły na biznes — co powinniśmy uwzględnić?

Jaki pomysł na własny biznes sprawdzi się w 2022 roku? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które myślą o rozpoczęciu własnej działalności. Ostatnie dwa lata dobitnie pokazały, jak ryzykowne może być prowadzenie własnej firmy. Wiele branż ucierpiało wskutek obostrzeń związanych z pandemią wirusa COVID-19. Z drugiej jednak strony dla innych branż czy całych sektorów gospodarki okres ten był czasem dynamicznego wzrostu. Mocno zyskało wiele firm działających online i e-sklepów. Z perspektywy pierwszych miesięcy roku 2022 wiele wskazuje na to, że obostrzenia związane z pandemią zostaną w najbliższym czasie znacznie poluzowane lub całkowicie zniesione. Na chwilę obecną trudno jednak przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych miesiącach. Dobry pomysł na biznes powinien więc brać pod uwagę również ten czynnik.

Nie ma oczywiście jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jaki powinien być pomysł na dochodowy biznes. Możemy jednak wyróżnić kilka ważnych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, analizując pomysły na biznes:

 • Po pierwsze powinniśmy określić naszą grupę docelową, zarówno jej wielkość, jak i jej potrzeby.
 • Nasz pomysł na biznes powinien opierać się na produkcie/usłudze, który będzie atrakcyjny dla naszej grupy docelowej i będzie wyróżniał się czymś na tle innych podobnych produktów. Niekoniecznie musi wyróżniać się ceną czy jakością. Możemy postawić także na dostępność, dodatkowe usługi, atrakcyjne formy wysyłki itd.
 • Odpowiednio zaplanowana i zorganizowana logistyka. Dotyczy to między innymi takich obszarów jak dostęp do dostawców, dystrybucja, magazynowanie naszych towarów, organizacja wysyłek itp. Jeśli nasz biznes ma się opierać na sprzedaży online, to warto zapoznać się z też z takim coraz popularniejszym rozwiązaniem jak fulfillment dla e-commerce.

Pomysł na firmę jednoosobową

Jeśli nie dysponujemy dużym kapitałem na start i cenimy sobie niezależność, naturalnym wyborem jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jakie zalety ma taka forma prawna prowadzenia własnej działalności?

 • Niskie koszty założenia firmy.
 • Stosunkowo prosta księgowość.
 • Możliwość wyboru formy opodatkowania.
 • Niewiele formalności związanych z założeniem firmy.
 • Niezależność.

Nawet mając dobry pomysł na biznes jednoosobowy, musimy pamiętać też o kilku mankamentach, które ma taka działalności. Po pierwsze właściciel jednoosobowej firmy za swoje działania odpowiada całym majątkiem. Taka forma działalności narzuca na nas również ograniczenia zasobów firmy i zasięgu. Pracując samodzielnie, nie zawsze będziemy w stanie skalować nasz biznes.

Jeśli chodzi o dobry pomysł na biznes jednoosobowy, to sporo z poniższych przykładów możemy jak najbardziej wykorzystać w takiej działalności.

Pomysł na innowacyjny biznes — czy musimy wymyślić coś nowatorskiego?

Często myśląc o otworzeniu własnego biznesu, uważamy, że koniecznie musi to być pomysł na innowacyjny biznes. Historie sukcesu bazujące na innowacyjnych pomysłach na biznes świetnie sprzedają się w mediach czy na różnego rodzaju prezentacjach. W rzeczywistości jednak nasz pomysł na biznes wcale nie musi być innowacyjny i nowatorski, żeby dać nam zarobić. Oczywiście, postawienie na nowe technologie czy pomysły, których brak jeszcze na naszym rynku, może być opłacalne. Równie dobrze możemy jednak stworzyć dochodowy biznes, bazując na sprawdzonych rozwiązaniach. Kluczowa jest często odpowiednia identyfikacja potrzeb klientów i dopasowanie naszego biznesu do lokalnego rynku. W wielu przypadkach wystarczy zastosować się do kilku wymienionych w poprzednim akapicie punktów.

Nie oznacza to oczywiście, że nie powinniśmy trzymać ręki na pulsie i śledzić różnych nowych trendów w biznesie. Dobrym przykładem mogą być coraz popularniejsze zakupy w formie subskrypcji. Model ten znamy świetnie dzięki platformom streamingowym. Zakupy w subskrypcji są jednak coraz częściej wykorzystywane także w innych branżach. W taki sposób sprzedawane są już na przykład karmy dla zwierząt, środki czystości czy kosmetyki. Warto więc zastanowić się, czy model subskrypcyjny możemy wykorzystać jakoś w naszej branży. Oczywiście w  ten sposób sprzedawane mogą być nie tylko produkty, ale także usługi.

Pomysł na biznes — produkcja. 7 propozycji

Na pierwszy ogień weźmy działalność produkcyjną. Ten sektor kojarzy nam się często z dużymi halami fabrycznymi i skomplikowaną maszynerią. Pomysł na biznes produkcyjny w takiej dużej skali dostępny jest dla naprawdę niewielkiej grupy osób. Po pierwsze duża firma produkcyjna wymaga najczęściej bardzo dużego kapitału początkowego. Pieniądze to jednak nie wszystko często niezbędna jest również specjalistyczna wiedza i znajomość konkretnej branży, a nierzadko również kontakty biznesowe.

Zdecydowanie bardziej dostępna jest tak zwana mała produkcja. Pomysł na biznes związany z małą produkcją jest w zasięgu praktycznie każdego z nas. Oczywiście, jeśli mamy dostęp do warsztatu czy chociażby dodatkowego pomieszczenia w domu, to jest to duże ułatwienie. Jednak mały biznes produkcyjny możemy rozpocząć nawet w bloku.

Własna produkcja – pomysły:

 • Świece dekoracyjne/zapachowe.
 • Odzież i galanteria, na przykład odzież dziecięca, ubrania w niestandardowych rozmiarach, modowe dodatki.
 • Zabawki dla dzieci.
 • Dekoracje do domu (ramki do zdjęć, grafiki, plakaty, ozdobne lampy).

Możemy też połączyć pomysł na biznes produkcyjny z usługami. Przykładem tego rodzaju pomysłów na mały biznes produkcyjny może być pieczenie ciast na zamówienie czy tworzenie wiązanek i bukietów na specjalne okazje.

Pomysły na biznes dla młodych — 5 możliwości

Własny biznes to często marzenie ludzi młodych, którzy dopiero startują na rynku pracy. Warto więc zastanowić się, czym powinien cechować się pomysł na firmę dla młodych. W wielu przypadkach problemem może być ograniczony kapitał startowy. Pomysły na biznes dla młodych powinien więc:

 • nie wymagać dużego nakładu finansowego na start;
 • umożliwiać prowadzenie działalności „po godzinach” (przynajmniej na początku) i połączenie tego z oferującą pewny zarobek pracą na etacie;
 • nie wymagać wieloletniego doświadczenia i specjalistycznej wiedzy.

Pomysł na firmę dla młodych bazuje często na sprzedaży online lub świadczeniu usług związanych z internetem. W zależności od naszych umiejętności i zainteresowań pomysł na biznes w młodym wieku może bazować na takich usługach jak:

 • Korepetycje online – pandemia koronawirusa zmieniła nie tylko to, w jaki sposób robimy zakupy czy pracujemy. W znacznym stopniu wpłynęła również na branżę edukacyjną. Tradycyjne korepetycje coraz częściej przenoszą się do przestrzeni wirtualnej. Na rynku pojawiły się przeróżne narzędzia i platformy, które ułatwiają udzielanie korepetycji przez internet. Dla wielu korepetytorów przejście do przestrzeni online oznacza również wielokrotne zwiększenie grupy potencjalnych klientów. Chociaż jednocześnie rośnie również konkurencyjność.
 • Copywriting – mówiąc w największym skrócie, jest to pisanie tekstów na zlecenie. Dynamicznie rozwijająca się branża e-commerce generuje spore zapotrzebowanie na różnego rodzaju treści. Mogą to być na przykład opisy produktów do sklepów online, artykuły sponsorowane, różnego rodzaju poradniki itp. Takie zajęcie stosunkowo łatwo połączyć z pracą na etacie, a jedyne co musimy posiadać, to lekkie pióro i komputer z dostępem do internetu.
 • Tworzenie i obsługa stron internetowych – to kolejna perspektywiczna branża, która poza nakładem czasu nie wymaga wielkich inwestycji. Musimy jednak zainwestować w siebie. Aktualnie w sieci dostępnych jest mnóstwo materiałów szkoleniowych i edukacyjnych, dzięki którym można nauczyć się podstaw takiej działalności. W tej branży bardzo ważny jest jednak ciągły rozwój i poszerzanie swoich kompetencji.

Jak rozkręcić tego rodzaju pomysł na biznes dla młodych? Na rynku funkcjonuje aktualnie szereg platform ze zleceniami dla różnego rodzaju freelancerów. Warto więc zacząć od sprawdzenia ofert innych osób świadczących podobne usługi. Mimo dużej konkurencji portale te dają sporą szansę na znalezienie pierwszych klientów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyśmy klientów poszukiwali również na lokalnym rynku.

Oczywiście nie wszystkie pomysły na biznes dla młodych związane są z pracą przed ekranem komputera. Pomysł na biznes w młodym wieku może wiązać się także ze świadczeniem takich usług jak, chociażby prace budowlane czy różnego rodzaju prace ogrodowe. Podstawowe prace tego rodzaju nie wymagają specjalistycznej wiedzy, a zapotrzebowanie jest na nie cały czas spore. W przypadku tego rodzaju zajęć może być nam jednak nieco trudniej połączyć je z codzienną pracą na etacie.

Pomysł na biznes w małym mieście — 3 propozycje

Dosyć częstym pytaniem jest również to, jaki biznes otworzyć w małym mieście? Jeśli nasz pomysł na biznes w małej miejscowości ma bazować przede wszystkim na rynku lokalnym (nie sprzedajemy usług/produktów online), to kluczowa jest wspomniana już identyfikacja naszej grupy docelowej i jej potrzeb. Zanim zaczniemy biznes w małym mieście, powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować lokalny rynek. Warto odpowiedzieć sobie na takie pytania jak:

 • Jaki zasięg będzie miał nasz biznes w małym mieście? Czy będzie skierowany tylko do mieszkańców jednej miejscowości, czy też naszą grupą docelową będą także mieszkańcy innych miast?
 • Jak liczna jest nasza grupa docelową? Jaka część mieszkańców danego obszaru może być zainteresowana naszą ofertą?
 • Czy na lokalnym rynku działają już podobne do naszej firmy? Jeśli tak to, jak dokładnie wygląda ich oferta i czy będziemy w stanie zaproponować coś innego?

Jeśli chodzi o konkretne propozycje, to zagadnienia związane ze sprzedażą i usługami online omówione są w innych częściach naszego artykułu. Tutaj skupimy się więc głównie na pomysłach na biznes w małym mieście, które działają w tak zwanym offline.

 • Auto detailing czy car detailing to zarówno całkiem dobry pomysł na biznes w małym mieście, jak i w dużym ośrodku miejskim. Na czym polega auto detailing? Jest to po prostu pielęgnacja samochodu. Jego dokładne czyszczenie wewnątrz i na zewnątrz wraz ze stosowaniem specjalistycznych kosmetyków samochodowych, ceramicznych powłok na karoserię itp. Jest to idealny pomysł na biznes w małej miejscowości dla osób zainteresowanych motoryzacją. Wymaga co prawda pewnych inwestycji. Na początek wystarczy nam jednak odkurzacz samochodowy i zestaw specjalistycznych środków do czyszczenia i pielęgnacji aut. Z czasem możemy poszerzyć nasze usługi o usuwanie rys na lakierze czy też usuwanie wgnieceń bez lakierowania.
 • Pomysłem na biznes w małym mieście o niskim progu wejścia (niewielkim kapitale startowym) są również różnego rodzaju usługi związane z branżą beauty. Może to być na przykład tak popularny ostatnio manicure hybrydowy czy też inne podobne usługi związane z makijażem, zdobieniem paznokci czy układaniem włosów.
 • Coraz większą popularnością cieszą się także usługi związane z groomingiem zwierząt. W większości przypadków strzyżenie i pielęgnacja domowych pupili będzie od nas wymagała nie tylko podejścia do zwierząt, ale także wyposażonego lokalu i pewnej podstawowej wiedzy na ten temat.

Pomysł na biznes w domu — 3 propozycje

Pomysł na własny biznes w domu to wbrew pozorom całkiem szeroka kategoria. Możemy do niej zaliczyć kilka pomysłów, które wymienione zostały już w poprzednich częściach naszego poradnika. Są to między innymi różne rodzaje małej domowej produkcji, udzielanie korepetycji online czy też coraz popularniejszy ostatnio copywriting. Warto jednak dopisać do tej listy kilka dodatkowych pomysłów na biznes w domu:

 • Sprzedaż online to jeden z najpopularniejszych pomysłów na biznes w domu. Nieco szerzej omówiliśmy ten temat w jednym z kolejnych rozdziałów. Warto jednak wspomnieć, że sprzedaż internetowa wymaga często odpowiednio wyposażonego magazynu. Pomysłem na biznes z domu może być sprzedaż w modelu dropshippingowym. W skrócie polega on na tym, że towar kupiony przez klienta w naszym sklepie internetowym wysyłany jest do niego bezpośrednio z hurtowni lub od producenta. Dzięki temu całkowicie odpada konieczność posiadania własnego magazynu. Często nadal jednak pozostaje problem zwrotów. Hurtownie dropshippingowe najczęściej ich nie przyjmują, w związku z czym obowiązek ten spada na sprzedawcę. W dropshippingu najlepiej więc sprzedawać towary, które są rzadko zwracane. Są to na przykład środki czystości, chemia gospodarcza, akcesoria i karmy dla zwierząt czy zabawki. Rozwiązaniem tego problemu jest też często wspomniany już nieco wyżej fulfillment. Jest to nie tylko samo magazynowanie. Fulfillment to często kompleksowa obsługa sklepów internetowych, która obejmuje także zwroty.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykułach:

 • Wirtualny asystent to pomysł na domowy biznes dla osób, które mają zdolności organizacyjne i potrafią pracować pod presją. W zależności od klienta do zadań wirtualnego asystenta należy między innymi ustalanie grafiku, umawianie spotkań, dokonywanie rezerwacji, organizowanie podróży służbowych itp. Zajmujemy się wszystkim tym, czym klasyczny asystent, robimy to jednak z domu. Głównymi narzędziami pracy wirtualnego asystenta są więc telefon komórkowy i komputer z dostępem do internetu.
 • Odnawianie mebli to pomysł na biznes w domu dla osób, które mają zdolności manualne i są kreatywne. Przy odrobinie fantazji i umiejętności nawet prosty mebel z Ikei czy stary fotel z czasów PRL możemy zmienić w prawdziwe dzieło sztuki użytkowej. Taki domowy pomysł na biznes wymaga jednak odrębnego pomieszczenia jak warsztat czy garaż. Nie jest to więc najlepszy pomysł na biznes z domu, jeśli mieszkamy w bloku.

Planując start biznesu w domu, warto wziąć pod uwagę także to, że nie jest to praca dla każdego. Praca na własny rachunek z domu wymaga często dużego samozaparcia i dyscypliny.

Pomysł na biznes na wsi — 5 możliwości

Zastanawiacie się, jaki biznes otworzyć na wsi? W wielu przypadkach tereny wiejskie mają całkiem sporo do zaoferowania, a pomysły na biznes na wsi to szeroka kategoria. Podobnie jak w przypadku każdego innego biznesu kluczem do sukcesu jest często odpowiednia identyfikacja grupy docelowej. Jeśli chodzi o konkretny pomysł na biznes na wsi, to przygotowaliśmy także listę kilku propozycji:

 • Popularny pomysł na firmę na wsi to działalność związana z wypoczynkiem i rekreacją. Może to być na przykład agroturystyka, stadnina koni, mini zoo ze zwierzętami gospodarskimi, hodowla alpak czy innych egzotycznych zwierząt. Ciekawym pomysłem na biznes na wsi może być również ekologiczna uprawa owoców i warzyw, którą można odwiedzić i samodzielnie wybrać sobie spożywcze produkty prosto z pola.
 • Centrum ogrodnicze to dobry pomysł na firmę na wsi pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim terenem i środkami na start. Musimy wziąć pod uwagę również, że w dużej mierze jest to biznes sezonowy.
 • Wyrób produktów ekologicznych to kolejny pomysł na mały biznes na wsi. Mogą to być różnego rodzaju przetwory spożywcze czy też produkty nawiązujące do tradycji danego regionu.
 • Rękodzieło związane z tradycją danego regionu, na przykład kosze wiklinowe, haftowane serwetki, dekoracyjne makramy w folkowym klimacie itp.
 • Opisywany już wcześniej auto detailing to często także całkiem atrakcyjny pomysł na własny biznes na wsi. Idealnie, jeśli w naszym sąsiedztwie znajdują się większe miejscowości, w których moglibyśmy poszukiwać klientów.

Uprawa ziół — pomysł na biznes

Uprawa ziół to kolejny dobry pomysł na biznes na wsi. Już w 2018 wartość tej branży na krajowym rynku wynosiła 200 mln zł, a Polska była największym eksporterem ziół w Unii Europejskiej. Już wtedy eksperci głośno mówili o tym, że rynek nadal jest nienasycony i w branży jest jeszcze sporo miejsca dla nowych biznesów.

Warunkiem jest posiadanie sporego areału. Uprawa ziół to pomysł na biznes skierowany raczej do dużych gospodarstw, które są w stanie wyprodukować dużą ilość dobrej jakości surowca. Jeśli mamy niewielkie lub średnie gospodarstwo, możemy pomyśleć ewentualnie o dołączeniu do grupy producenckiej.

Pomysł na biznes w internecie — 8 propozycji

Pomysły na biznes online to bardzo szeroka kategoria, która mogłaby stanowić temat na osobny poradnik. Pomysł na biznes przez internet, który często przychodzi nam do głowy jako pierwszy, to oczywiście sklep internetowy. Musimy jednak mieć na uwadze, że sklep internetowy to często spora inwestycja. Poza budową strony sklepu musimy zadbać jeszcze o magazyn i oczywiście sam towar. Kosztowna jest także promocja nowego sklepu. W wielu przypadkach inwestycja w sklep internetowy wymaga kapitału na poziomie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wiele osób stawia na pomysł na e-biznes na mniejszą skalę i zaczyna od sprzedaży na tak zwanych portalach aukcyjnych czy marketplaces. Temat ten poruszaliśmy już kilka razy, między innymi w artykułach:

Pomysł na biznes internetowy oparty na sprzedaży może być związany również ze sprowadzaniem towarów z dalekiego wschodu. Jest to stosunkowo proste dzięki działalności platform, które pośredniczą w kontaktach między producentami z Azji południowo-wschodniej i odbiorcami ich produktów na całym świecie. Więcej informacji na temat tego, jak działają te strony, dostępnych jest w:

Sprzedaż na portalach aukcyjnych czy sklep internetowy to oczywiście niejedyny pomysł na biznes online. Do tej kategorii możemy zaliczyć także: copywriting, działalność wirtualnego asystenta, prowadzenie konta w social media czy wprowadzanie danych. Sporo można zarobić także na prowadzenia własnego bloga czy tematycznego serwisu internetowego. Często wymaga to jednak pewnej wiedzy i umiejętności, a przebicie się w niektórych branżach może nie być prostą sprawą. Promocja własnej strony to często także proces długotrwały i niedający żadnych gwarancji zysku.

Pomysł na biznes skierowany do rodziców dzieci — 7 pomysłów

Branża dziecięca nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Usługi i produkty dla dzieci są zawsze na czasie i praktycznie zawsze jest na nie zapotrzebowanie. Nie bez znaczenia jest również to, że jesteśmy bardziej skłonni do wydawania pieniędzy na nasze dzieci. Pomysł na biznes dla dzieci może dotyczyć zarówno usług, jak i produktów. W tej pierwszej kategorii znajdują się oczywiście różne formy płatnej opieki nad dziećmi. Czy to w formie indywidualnej opieki, jako tak zwana niania, czy też w formie opieki grupowej w klubach malucha czy na różnego rodzaju zajęciach tematycznych. Pamiętajmy jednak, że pomysł na biznes z zajęciami dla dzieci wymaga często spełnienia różnych warunków, uzyskania pozwoleń i posiadania odpowiednich kwalifikacji (lub zatrudnienia osób je posiadających). Jest to więc często pomysł na biznes, który wymaga określonych inwestycji i przygotowania.

Pomysły na biznes dla dzieci to jednak nie tylko inicjatywy związane z opieką nad maluchami. Inne pomysły na biznes dziecięcy to na przykład:

 • Fotografia dziecięca, sesje brzuszkowe, sesje noworodków czy rodzinne sesje fotograficzne.
 • Szycie ubranek dla dzieci.
 • Produkcja zabawek, na przykład maskotek czy zabawek z drewna.
 • Komis akcesoriów dziecięcych (wózki, foteliki itp.).
 • Wypożyczalnia kostiumów i przebrań dla dzieci.
 • Organizacja eventów związanych z dziećmi: baby shower, chrzest, komunia, urodziny.

Pomysł na biznes kobiecy — 4 propozycje

Trudno dziś mówić wyłącznie o pomysłach na biznes dla kobiety. Coraz rzadziej mamy do czynienia z tradycyjnym podziałem płci w biznesie. Nadal są jednak branże, w których kobiety zdecydowanie dominują i nic nie zapowiada, żeby miało się to szybko zmienić. Popularne pomysły na biznes kobiecy to na przykład:

 • Bardzo szeroka kategoria usług związanych z branżą beauty. Są to nie tylko takie usługi jak manicure, makijaż czy układanie włosów. Do kategorii tej możemy zaliczyć także laserową depilację, czy różnego rodzaju zabiegi upiększające. Oczywiście każda z tych usług wymaga od nas nieco innego wkładu i kapitału początkowego. Atrakcyjną propozycją może być też świadczenie takich usług z dojazdem do klienta.
 • Pomysł na biznes dla kobiet to także usługi związane z szyciem. Może to być szycie czy przerabianie ubrań, a także dekoracyjnych tekstyliów do domu (poduszki, zasłony itp.). Ciekawym pomysłem na biznes dla kobiety może być również szycie ubranek dla psów i sprzedawanie ich online.
 • Coraz większą popularnością cieszą się w naszym kraju także usługi związane z dekoracją wnętrz. Taki pomysł na biznes dla kobiety możemy zacząć od stworzenia i prowadzenia tematycznych profili w mediach społecznościowych. Poza klasyczną dekoracją wnętrz zwiększa się także popyt na takie usługi jak home staging. Na czym polega taki pomysł na biznes dla kobiety? Home staging to stylizacja wnętrza przed jej sprzedażą czy wynajmem. Chodzi o to, aby niewielkim nakładem środków i czasu uatrakcyjnić wygląd domu czy mieszkania przed umieszczeniem oferty sprzedaży/wynajmu na rynku.
 • Catering czy inne usługi związane z gotowaniem, czy pieczeniem to pomysł na biznes dla kobiet, które są za pan brat ze sztuką kulinarną. Taki biznes może polegać na przykład na pieczeniu dekoracyjnych tortów na specjalne okazje, przygotowywaniu cateringu na imprezy, lepieniu domowych pierogów itp. Wiele zależy od tego, gdzie mieszkamy. Inne usługi sprawdzą się w dużych ośrodkach miejskich, a inne na terenach wiejskich.

Pomysł na biznes dla mamy — 5 możliwości

Popularnym tematem jest również pomysł na własny biznes dla młodej mamy. Wiele świeżo upieczonych mam nie chce rezygnować z działalności zarobkowej w czasie opieki nad dzieckiem. Pomysł na biznes dla mamy musi więc oferować możliwość połączenia tych dwóch sfer.

Jako pomysł na biznes dla mam możemy wykorzystać wiele propozycji wymienionych już w tym artykule. Może to być na przykład:

 • Pieczenie ciast i tortów na zamówienie.
 • Szycie ubrań, przeróbki krawieckie. 
 • Popularny pomysł na biznes w domu dla mamy to także opieka nad dziećmi, czyli praca jako niania. W takim przypadku warto wybrać podopiecznych w podobnym wieku do własnych dzieci.
 • Prowadzenie sklepu internetowego w modelu dropshippingowym.Obsługa sklepów internetowychw takim modelu jest dużo mniej czasochłonna niż klasyczny sklep online z magazynem.
 • Pomysłem na firmę dla młodej mamy może być także prowadzenie firmowych kont w serwisach społecznościowych czy blogów. Wiele firm outsourcuje tego rodzaju działania na zewnątrz.

Pomysł na biznes z małym wkładem — 6 opcji

Pomysł na biznes z małym wkładem to przede wszystkim różnego rodzaju usługi, które nie wymagają posiadania specjalistycznych kwalifikacji, ani wyposażenia. Mogą to być na przykład proste prace budowlane, czy prace związane z pielęgnacją domu i ogrodu (sprzątanie, koszenie/nawożenie trawników, przycinanie żywopłotów). Z czasem zarobione pieniądze możemy zainwestować w dodatkowe narzędzia i poszerzyć ofertę naszych usług.

Biznesy z małym wkładem możemy prowadzić także za pośrednictwem internetu. Jaki biznes online otworzyć z małym kapitałem? Możemy zająć się na przykład copywritingiem, czy prowadzeniem firmowych blogów/konta w mediach społecznościowych. W sieci znajdziemy także zlecenia dotyczące wprowadzania danych czy korekty tekstów. 

Pomysł na biznes bez wkładu własnego

Pomysły na biznes bez wkładu finansowego zasadniczo omówiliśmy już w poprzednim punkcie. Są to wszystkie rodzaje działalności, w których jedyną inwestycją będzie nasz czas i praca. Jak już wspomnieliśmy powyżej, pomysł na biznes bez wkładu własnego nie musi dotyczyć wyłącznie pracy fizycznej.

Pomysł na biznes — rękodzieło

Pomysł na biznes handmade to idealna propozycja dla osób kreatywnych, które szukają sposobu na zarobek w domu. Pomysły na biznes handmade mogą dotyczyć różnego rodzaju produktów od ręcznie robionej biżuterii, przez zabawki, ubranka dla zwierząt aż po różnego rodzaju domowe dekoracje. Rękodzieło to pomysł na biznes, w przypadku którego możemy poszukać również klientów na rynkach zagranicznych. Sprzedaż rękodzieła w Polsce i za granicą umożliwiają nam różnego rodzaju portale aukcyjne i tak zwane marketplaces. Więcej o działaniu takich platform można przeczytać również w naszych poradnikach:

Pomysł na biznes gastronomiczny

Dwa poprzednie lata były wyjątkowo trudne dla branży gastronomicznej. Niestety wiele restauracji i innych punktów gastronomicznych nie było w stanie przetrwać wyzwań, jakie przyniosła ze sobą pandemia wirusa COVID-19. Wiele osób zastanawia się dziś, czy pomysł na biznes gastronomiczny ma aktualnie rację bytu? Czy warto inwestować w taki biznes jak restauracja, czy mała gastronomia?

Obostrzenia covidowe mamy, póki co za sobą. W tym roku właściciele gastro biznesów stanęli przed innym, równie poważnym problemem. Chodzi oczywiście o bardzo drastyczny wzrost kosztów utrzymania lokali gastronomicznych. Wysokie rachunki za gaz, prąd i wodę to nie jedyne zagrożenie dla branży.  Mamy też wysoką inflację, która uderza w portfele klientów branży gastro i generuję presję wzrostu wynagrodzeń ze strony pracowników. Wszystko to sprawia, że otwieranie nowego lokalu gastronomicznego w 2023 niesie ze sobą spore ryzyko.

Ostatnie dwa lata były wyjątkowo trudne dla branży gastronomicznej. Niestety wiele restauracji i innych punktów gastronomicznych nie było w stanie przetrwać wyzwań, jakie przyniosła ze sobą pandemia wirusa COVID-19. Wiele osób zastanawia się dziś, czy pomysł na biznes gastronomiczny ma aktualnie rację bytu? Czy warto aktualnie inwestować w taki biznes jak restauracja, czy mała gastronomia?

Z perspektywy początku roku wiele wskazuje na to, że większość obostrzeń zostanie wkrótce zniesiona. Nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć, czy to rzeczywiście koniec pandemii i czy kolejne fale nie spowodują kolejnych ograniczeń dla branży gastronomicznej. Pomysł na biznes w gastronomii nie musi być jednak związany z otwieraniem restauracji.Możemy zacząć od czegoś na dużo mniejszą skalę. Taki pomysł na biznes to na przykład garmażerka, wózek gastronomiczny z kawą i przekąskami, czy wspomniany już wcześniej catering. To, jaki pomysł na małą gastronomię wybrać, zależy oczywiście od tego, gdzie mieszkamy i jakim dysponujemy kapitałem początkowym.

Pomysł na biznes z zagranicy

Dobre pomysły na biznes można często znaleźć na rynkach zagranicznych. Skąd wziąć pomysł na biznes z zagranicy? Warto śledzić zagraniczne serwisy branżowe, blogi czy nawet najbardziej znane międzynarodowe platformy marketplace.

Bardzo ciekawe możliwości, szczególnie dla osób zainteresowanych branżą marketplace, dają serwisy i usługi agregujące dane z platform marketplace. Są to narzędzia, które śledzą sprzedaż i trendy w różnych kategoriach i ułatwiają analizę danych. Pomysł na biznes z zagranicy możemy przywieźć również z wakacji. Nawet krótki zagraniczny wypad może być okazją do tego, aby przekonać się, jakich firm brakuje na rynku polskim. W końcu nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą.

Usługi – pomysł na biznes

Usługi to bardzo często pomysł na biznes z niewielkim kapitałem. W takim biznesie sprzedajemy przede wszystkim naszą wiedzę i umiejętności. Są oczywiście branże, których konieczny będzie zakup odpowiednich narzędzi czy wyposażenia. Jest też jednak kilka sektorów, w których usługi są bezkosztowe dla usługodawcy. Są to na przykład korepetycje, różnego rodzaju usługi IT, instruktor czy trener sportowy, doradztwo dietetyczne czy nawet sprzątanie. Oczywiście podobnie jak w przypadku każdego innego biznesu, musimy najpierw zbadać konkurencję, ocenić wielkość ewentualnej grupy docelowej, obowiązujące w branży stawki itp.

Czytaj także:

Jak prowadzić sklep internetowy bez magazynu?

Dropshipping – czy warto? 6 argumentów za tym rozwiązaniem

Dropshipping – jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Dropshipping – ile można zarobić?

Sprzedaż internetowa – co się opłaca?

Co najlepiej sprzedaje się na Allegro? 4 pomysły dla początkujących

Jak zarabiać na Allegro? 5 podstawowych faktów

Jak kupować i sprowadzać towary z Alibaba?

Jak płacić na Alibaba?

Niemieckie portale aukcyjne – 3 najpopularniejsze

Najlepsze marketplaces w Polsce – gdzie warto sprzedawać?

Jak sprzedawać na Aliexpress? Krok po kroku

Cross-border e-commerce – co musisz o nim wiedzieć?

PKD – co to i do czego służy?

Działalność nierejestrowana – jak wystawić rachunek?

Działalność nierejestrowana – jak ją założyć?

Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego? Kilka danych dla początkujących

Chcesz założyć sklep internetowy? Musisz pamiętać o tych 8 kwestiach!