Koszty magazynowania towaru – co musisz wiedzieć?

Wzrost liczby zamówień w Twoim sklepie internetowym to z pewnością powód do radości. Ale wraz ze zwiększeniem sprzedaży musisz zadbać o poszerzenie asortymentu i dostępność produktów, pamiętając jednocześnie o wysokim poziomie obsługi klienta i sprawnej wysyłce. Wszystko to składa się na koszty magazynowania towaru. Co powinieneś o nich wiedzieć? Jak możesz je obniżyć?

Logistyka i magazynowanie w Twoim e-sklepie

Dla Twoich klientów ważna jest nie tylko cena oferowanych przez Ciebie produktów, ale także ich dostępność, szybkość realizacji zamówienia czy koszty związane z dostawą towaru – czynniki te w znacznym stopniu wpływają na ich decyzje zakupowe. Aby działania te realizować na najwyższym poziomie, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na procesy logistyczne w swoim e-sklepie. Najważniejsze ich cechy określone zostały w 7 zasadach (tzw. 7W):

 • Właściwy produkt
 • Właściwa ilość
 • Właściwy stan
 • Właściwy czas
 • Właściwe miejsce
 • Właściwa cena
 • Właściwy klient

Na całość procesów logistycznych w sklepie internetowym składa się szereg skomplikowanych i mocno angażujących działań, a w tym: magazynowanie towarów, ich kompletowanie i przygotowywanie do wysyłki, tworzenie dokumentów przewozowych, współpraca z firmami przewozowymi, wysyłka zamówień czy nawet obsługa zwrotów i reklamacji.

Magazynowanie dużej liczby produktów pozwala na sprawne zapakowanie i szybkie dostarczenie zamówienia do klienta. Posiadanie zapasów asortymentu pozwala zatem na zachowanie płynności łańcucha dostaw i utrzymanie wysokiego poziomu obsługi klienta. Niestety koszty magazynowania towarów są wysokie i stanowią niekiedy nawet 40% ogółu wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwo na utrzymanie zapasów. Co musisz wiedzieć o cenach magazynowania?

Co wlicza się w koszty magazynowania?

Opłata za magazynowanie towaru stanowi tak naprawdę jeden z wielu elementów składających się na łączne koszty składowania zapasów, do których zalicza się:

 • wynagrodzenie pracowników,
 • rachunki za media,
 • remonty, naprawy usterek, wszelkie straty,
 • wyposażenie magazynów (wózki widłowe, regały, owijarki, palety itp.),
 • koszt zużywania się środków trwałych, nietrwałych i niematerialnych,
 • systemy informatyczne,
 • usługi serwisowania,

Jeżeli przedsiębiorstwo posiada na przykład własny magazyn dla sklepu internetowego, do wydatków tych należy doliczyć również koszty związane z odprowadzaniem podatku od nieruchomości. Poznaj także: 5 sposobów na zmniejszenie kosztów magazynowanie 

Koszt magazynowania – na jaki wydatek trzeba się przygotować?

Jako przedsiębiorca z pewnością dbasz o optymalizację wydatków. Aby zoptymalizować koszt magazynowania towarów, musisz zdać sobie sprawę, że magazynowanie to skomplikowany proces, który obejmuje takie zadania jak transport, przyjmowanie, gromadzenie, przygotowanie do wysyłki i wydawanie zamówień.

Każdy z tych punktów procesu kosztuje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jakie są zmienne i stałe koszty magazynowania. Koniecznie zajrzyj też do artykułu Koszt wyposażenia magazynu – czy rzeczywiście warto tyle wydawać? 

Zacznijmy od spojrzenia na magazyn jako coś fizycznego. Licząc koszt magazynowania, musisz brać pod uwagę wybudowanie własnego obiektu lub wynajem. Na początku 2023 roku koszt wynajmu magazynu to dla magazynów wielkopowierzchniowych od 3,6€ do 5,6€ za metr kwadratowy. Dla mniejszych magazynów cena waha się od 5€ do 6,5€ miesięcznie za metr kwadratowy.

W stosunku do poprzednich lat z pewnością weź pod uwagę, że na cenę magazynowania wpłynie wyższa cena prądu. Mimo że rząd zadecydował o wprowadzeniu maksymalnej ceny za energię elektryczną dla małych i średnich firm, to w 2023 roku i tak ceny poszły w górę. Cena maksymalna dla tych obiektów wynosi dziś 785 zł za MWh.

Licząc koszty stałe magazynowania, nie możemy zapomnieć o zmianach w wynagrodzeniach, które zostały wprowadzone z początkiem 2023 roku. Chodzi tu o płacę minimalną. Ta wzrosła o 480 zł od poprzedniego roku i dziś wynosi 3490 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,8 zł.

W 2023 roku spełniają się także niezbyt pozytywne przewidywania odnośnie cen paliwa. Do kosztów magazynowania towaru musimy wliczyć w końcu jego transport. Chociaż część ekspertów pod koniec 2022 wieszczyła jeszcze większe wzrosty, to najczarniejsze scenariusze nie spełniły się. W lutym 2023 średnie ceny paliw w polskich rafineriach wyniosły 5409,60 zł dla Pb 95 i 5884,80 zł dla ON.

Szacunki cen magazynowania 2023 są w większości jednomyślne. Będziemy płacić więcej. Tym bardziej warto pomyśleć o optymalizacji.

Koszt wynajmu powierzchni magazynowej

Większość przedsiębiorców decyduje się na wynajem powierzchni magazynowej. Ile kosztuje wynajem magazynu? Na koszt wynajmu magazynu wpływ ma:

 • powierzchnia magazynu
 • dostęp do większych węzłów komunikacyjnych
 • standard wyposażenia magazynu
 • kurs euro, czyli waluty, w której najczęściej określa się cenę powierzchni magazynowej

Jak obliczyć koszty magazynowania?

Jak obliczyć koszty magazynowania produktu lub koszt magazynowania palety? Jak już wiesz, na całkowity koszt magazynowania towaru składa się wiele czynników. Można jednak oszacować pewne kwoty na podstawie prostych wzorów. Jeśli w Twoim wynajmowanym magazynie przechowujesz jeden rodzaj towaru, wówczas skorzystaj ze wzoru na koszt przechowywania produktu

K: S x M, gdzie

K – koszt całkowity

S – liczba sztuk towaru

M – liczba miesięcy korzystania z usługi

Możesz w analogiczny sposób również obliczyć koszt magazynowania jednej palety. Dowiedz się więcej o kosztach magazynowania w logistyce z artykułu Jak obliczyć koszt magazynowania? 

Opłaty za magazynowanie towaru – czas pomyśleć o optymalizacji

Opłaty magazynowe można na szczęście obniżyć decydując się na wdrożenie rozwiązań usprawniających łańcuch dostaw. Strategia optymalizacji kosztów magazynowania może obejmować między innymi automatyzację pewnych procesów, a więc wdrożenie nowoczesnych systemów informatycznych czy urządzeń, które zmniejszą liczbę etatów.

Coraz więcej przedsiębiorstw, zwłaszcza tych rozpoczynających swoją działalność, decyduje się na outsourcing usług logistycznych. Usługa magazynowania to przede wszystkim odciążenie w obowiązkach związanych z prowadzeniem i utrzymywaniem powierzchni, a także kompletowaniem i wysyłaniem zamówień, ale także znaczna oszczędność pieniędzy – koszty utrzymania magazynu na potrzeby własnego sklepu są bowiem znacznie wyższe.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również fulfillment, a więc zlecenie firmie zewnętrznej większości zadań logistycznych związanych z prowadzeniem Twojego sklepu internetowego. W skład tej kompleksowej usługi, oprócz magazynowania towarów, wchodzą również: przygotowywanie zamówień i wysyłka paczek, wsparcie technologiczne sklepu, obsługa klienta, a także obsługa zwrotów i wymian.

Magazynowanie towaru stanowi nieodłączny element sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Jest niezbędne dla zachowania płynności łańcucha dostaw oraz terminowej realizacji zamówień. Aby obniżyć koszty magazynowania towaru, warto pomyśleć o strategii optymalizacji, uwzględniającej automatyzację pewnych procesów, oszczędność energii i światła czy skorzystanie z usługi outsourcingu logistyki magazynowej dla branży e-commerce.

Czytaj także:

Fulfillment dla e-commerce – na czym polega i dlaczego warto? 

Magazyn dla sklepu internetowego za 3000 zł miesięcznie 

Magazynowanie w sklepie internetowym – jak nie popełnić podstawowych błędów 

Magazyn dystrybucyjny – co musisz o nim wiedzieć? 

Magazyn sklepu internetowego – co musisz wiedzieć? 

Jaki program magazynowy do sklepu internetowego? 

System zarządzania magazynem

Magazyn dla sklepu internetowego: ile możesz zaoszczędzić? 

Sklep internetowy a magazyn – co musisz wiedzieć? 

Budowa magazynu dla sklepu internetowego – kiedy się opłaca, a kiedy nie? 

Jak prowadzić sklep internetowy bez magazynu? 

Jak wygląda nowoczesny magazyn dla e-commerce? X faktów 

Nowy magazyn MW Logistics – co to oznacza dla nas i naszych klientów? 

Procedura przyjęcia towaru do magazynu – jak powinna wyglądać?