Czy program magazynowy jest konieczny przy prowadzeniu sklepu internetowego? Jakie funkcje powinien posiadać dobry system magazynowy i czym się kierować przy jego wyborze? Jeśli szukacie odpowiedzi na podobne pytania, to zapraszamy do lektury.

Program do prowadzenia magazynu – czy jest konieczny?

Wiele osób, które są dopiero na starcie swojej przygody z e–commerce, uważa, że program magazynowy nie jest im potrzebny. W początkowej fazie działalności wielu sklepów online towar trzymamy często we własnym domu. Jeśli jednak sklep się rozwija, rosnące obroty i asortyment sprawiają, że bez odpowiedniego systemu magazynowanie większej ilość towaru może prowadzić do wielu problemów. Dobry program magazynowo sprzedażowy pozwoli nam utrzymać porządek i w pełni kontrolować nasze stany magazynowe. Wiele tego rodzaju rozwiązań oferuje również integrację z platformą sklepu internetowego czy najpopularniejszymi platformami handlowymi. Warto również wziąć pod uwagę, że wdrożenie programu magazynowego jest dużo łatwiejsze na samym początku działalności, niż w momencie, gdy następuje dynamiczny rozwój sklepu.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których programy magazynowe nie są niezbędne. Na przykład, gdy prowadzimy sklep w modelu dropshippingu lub tzw. pseudo just-in-time. Korzystamy wtedy z towaru dostępnego w hurtowni czy u dystrybutora i magazyn dla sklepu internetowego, nie jest nam w zasadzie w ogóle potrzebny. Własny program magazynowy może się okazać zbyteczny również w sytuacji, gdy korzystamy z outsourcingu usług logistycznych, czyli np. zewnętrznego magazynu. Firmy oferujące magazynowanie (i fulfillment) naszych towarów posiadają często własne rozwiązania technologiczne, które zintegrują z naszym sklepem.

Płatny czy darmowy program magazynowy?

Czy darmowy program magazynowy to dobry pomysł? To oczywiście zależy od programu i naszych potrzeb. Wiele dostępnych na rynku systemów magazynowych oferuje bezpłatne wersje. Zwykle posiadają one jednak szereg ograniczeń w stosunku do pełnej, płatnej wersji. Zanim zdecydujemy się na darmowy program magazynowy, warto sprawdzić, jakie dokładnie ograniczenia posiada taka wersja oraz ile będzie kosztowało ewentualne przejście na wersję płatną. Ważne jest również to czy firma odpowiedzialna za darmowy system magazynowy nadal istnieje i czy oprogramowanie jest cały czas rozwijane. Darmową wersję możemy potraktować również jako sposób na przetestowanie podstawowych funkcjonalności. Może to pomóc w podjęciu decyzji o zakupie pełnej wersji.

Co powinien oferować program do magazynu sklepu internetowego?

Zastanówmy się teraz, jakie funkcje powinien posiadać dobry program magazynowo sprzedażowy do sklepu internetowego. Wybraliśmy kilka podstawowych elementów, które są bardzo istotne dla sprawnego funkcjonowania sklepu online:

  • Możliwość integracji z oprogramowaniem naszego sklepu internetowego. Dzięki temu stany magazynowe będą automatycznie i na bieżąco aktualizowane wraz z realizacją kolejnych zamówień w naszym sklepie online.
  • Automatyczne uzupełnianie zapasów to funkcja pomocna w przypadku szerokiego asortymentu produktów. Taka funkcjonalność programu magazynowego pozwala na automatyczne tworzenie listy produktów, które osiągają niskie stany magazynowe. Dzięki temu dużo łatwiej przygotować zamówienie u dostawcy.
  • Jeśli dodatkowo prowadzimy sprzedaż w punkcie stacjonarnym, musimy sprawdzić, czy program magazynowy umożliwia również integrację z tym kanałem sprzedaży.
  • Program do magazynu powinien oferować również możliwość intuicyjnego generowania dokumentów magazynowych jak PZ, WZ, PW, RW, MM.
  • Szybka i dokładna inwentaryzacja z poziomu programu magazynowego to kolejne duże ułatwienie dla właścicieli sklepów internetowych.
  • W przypadku działalności na bardzo szeroką skalę i dużych magazynów oprogramowanie powinno również ułatwiać fizyczną lokalizację produktu. Wystarczy specjalna rubryka na karcie produktu w programie, w której umieszczamy informację o jego fizycznej lokalizacji.

Odpowiedni dopasowany i zintegrowany z naszym sklepem program magazynowy jest bardzo dużym ułatwieniem w e–biznesie. Jeśli poważnie myślicie o rozwoju swojego sklepu internetowego, program taki warto wprowadzić już na samym początku działalności.