Jak zmierzyć paczkę przed wysyłką? Po co w ogóle mierzyć paczki przed ich nadaniem? Jakie muszą być wymiary paczki do paczkomatu? To tylko kilka z wielu pytań, które często zadają sobie osoby nadające przesyłki. Odpowiedzi na te pytania nie będą może tajemnicą dla starych wyjadaczy rynku e-commerce, mogą być jednak przydatne dla osób, które nadają paczkę kurierską lub paczkomatową po raz pierwszy lub robią to bardzo rzadko. Dziś podpowiemy Wam, jak zmierzyć paczkę do wysyłki i o czym należy koniecznie pamiętać, nadając przesyłki kurierskie.

Jak podaje się wymiary paczki?

Zastanawiacie się, jak podaje się wymiary paczki i jak zmierzyć wymiary paczki przed jej nadaniem? Standardowy schemat podawania wymiarów paczki to zwykle długość (w cm) x szerokość (w cm) x wysokość (w cm). Na podstawie tak podanych wymiarów przewoźnik oblicza często tak zwaną wagę gabarytową. Przed nadaniem paczki, warto więc sprawdzić również, czy jej waga mieści w dopuszczonym przez przewoźnika limicie. 

Jeśli planujecie otworzyć biznes e-commerce i nie chcecie martwić się o takie detale jak to, jak zmierzyć wymiary paczki, czy jak obliczyć wymiary paczki, to może zainteresować Was  fulfillment dla e-commerce. W przypadku tego rodzaju usług całą logistyką Waszego sklepu zajmuje się zewnętrzny magazyn dystrybucyjny dla e-commerce. Z takich rozwiązań od wielu lat korzystają już największe firmy e-commerce. 

W ostatnich latach znacznie wzrasta jednak zainteresowania usługami fulfillmentu także wśród właścicieli średnich, a nawet małych sklepów online. Bardzo często okazuje się, że skorzystanie z usług zewnętrznego partnera logistycznego jest po prostu tańsze niż zakładanie i prowadzenie własnego magazynu. Samo wyposażenie magazynu może kosztować od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć miesięczne jeszcze koszty jego utrzymania, włącznie z pensjami obsługujących go pracowników.

Wymiary paczek kurierskich

Maksymalne dopuszczalne wymiary paczek kurierskich oraz ich maksymalna waga może różnić się w zależności od tego, z jakiej firmy przewozowej skorzystacie i jaka usługę z jej oferty wybierzecie. Informacje o wymiarach paczek kurierskich i limitach dla poszczególnych usług znajdziecie najczęściej na stronach internetowych poszczególnych przewoźników. Duże firmy posiadają także swoje infolinie, na których można uzyskać tego rodzaju informacje. Trudno byłoby tu wymienić maksymalne wymiary paczek kurierskich u każdego przewoźnika. Poniżej znajdziecie jednak podstawowe informacje na temat wymiarów przesyłek kurierskich u jednego z największych polskich przewoźników.

Jak zmierzyć paczkę inpost?

Wspomnieliśmy wyżej, że wiele firm kurierskich ma swoje własne wytyczne dotyczące maksymalnych wymiarów paczek, ich kształtu, wagi itd. Z tymi informacjami należy zawsze zapoznać się przed skorzystaniem z usług konkretnego przewoźnika. Nieco więcej miejsca w tym poradniku chcemy jednak poświęcić temu, jak zmierzyć paczkę InPost i jaką wielkość paczek InPost dopuszcza ta firma. 

Dlaczego to właśnie firmie InPost postanowiliśmy poświęcić tyle miejsca? Dane z początku 2022, udostępnione przez spółkę, wskazują, że udział w rynku marki InPost wynosi już blisko 50%. Oznacza to, że niemal połowa wszystkich paczek nadawanych na terenie Polski dostarczana jest właśnie przez InPost. Za sukces ten odpowiadają w dużej mierze paczkomaty. Jednak firma ta ma w ofercie również szereg innych usług, w przypadku których wymiary przesyłek InPost mogą być różne. Zanim przejdziemy do tego, jak zmierzyć paczkę InPost do paczkomatu, sprawdzimy, jakie są dopuszczalne maksymalne wymiary paczek w przypadku innych usług. 

  • Paczka standardowa – podstawowa przesyłka kurierska realizowana przez InPost. Tego rodzaju paczka powinna mieć kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Suma wszystkich wymiarów (długość + szerokość + wysokość) nie może przekraczać 220. Natomiast najdłuższy bok może mieć maksymalnie 120 cm. 
  • Paczka niestandardowa – to usługa, z której możecie skorzystać, gdy nadawany przedmiot ma nieregularny kształt i nie da się go spakować do prostopadłościennego kartonu. Paczka niestandardowa może mieć kształt cylindryczny, owalny lub nieregularną formę z wystającymi elementami. W przypadku paczki niestandardowej nie musicie również trzymać się maksymalnego wymiaru jednego boku (120 cm).
  • Paczka gabarytowa – to jak sama nazwa mówi, usługa dedykowana dla paczek o bardzo dużych wymiarach. W przypadku takich paczek obliczana jest tak zwana waga gabarytowa. Służy do tego wzór długość (cm) x szerokość (cm) x wysokość (cm)/ 6000. Jeśli obliczona w ten sposób waga przekracza 50 kg, to musicie liczyć się z dopłatą za każdy dodatkowy kg. Maksymalna dopuszczalna waga dla przesyłki gabarytowej to 70 kg. 
  • W katalogu przesyłek kurierskich InPost znajdziecie też taką usługę jak paczka dłużycowa. Usługa ta dotyczy przesyłek, których najdłuższy bok przekracza 200 cm. Maksymalna długość paczki dłużycowej to w przypadku firmy InPost 350 cm. Cena takiej przesyłki obliczana jest na podstawie jej długości, za każdy rozpoczęty metr (powyżej 2m). Natomiast maksymalna waga tego rodzaju przesyłek to 30 kg

Jak zmierzyć paczkę do paczkomatu?

Śmiało można powiedzieć, że paczkomaty InPost na stałe wpisały się w nasze codzienne życie. Pod koniec minionego roku ta firma przewozowa dysponowała ponad 16 tysiącami paczkomatów na terenie całego kraju. Według przedstawicieli firmy InPost aż 57% Polaków ma w tej chwili paczkomat w odległości zaledwie 7-minutowego spaceru od domu. Za sukces tej firmy odpowiada w dużej mierze nastawienie na taki obszar jak obsługa klienta w e-commerce oraz umowa z liderem polskiego rynku zakupów online platformą Allegro.

Dla wielu sklepów e-commerce  to właśnie wysyłki paczkomatowe stały się podstawową formą dostarczania zamówień do klientów. Z kolei klienci cenią sobie to, że paczkę z paczkomatu mogą odebrać o dogodnej dla siebie porze. Większość skrytek paczkomatowych czynna jest bowiem przez całą dobę. Co więcej, w wielu przypadkach klient może również zwrócić paczkę, umieszczając ją w paczkomacie. Tego rodzaju przesyłki ułatwiają więc też taki obszar działalności sklepu jak obsługa zwrotów i wymiana towarów.

Wymiary paczki do paczkomatu muszą mieścić się w określonym przedziale, zgodnym z jej gabarytem. W przeciwnym razie możecie liczyć się z koniecznością dopłaty lub nawet zwrotu przesyłki. Paczka paczkomatowa powinna mieć kształt prostopadłościanu. Maksymalne wymiary paczek InPost paczkomat uzależnione są od wybranego gabarytu. Do dyspozycji są 3 gabaryty: A, B i C. Jeśli więc chodzi o to, jak zmierzyć paczkę do paczkomatu, to musi ona mieścić się w jednym z tych trzech przedziałów:

  • Gabaryt A – maksymalne wymiary paczki to 8 x 38 x 64 cm, a maksymalna waga to 25 kg.  
  • Gabaryt B – maksymalne wymiary paczki to 19 x 38 x 64 cm, a maksymalna waga to 25 kg.  
  • Gabaryt C – maksymalne wymiary paczki to 41 x 38 x 64 cm, maksymalna waga to 25 kg.

W większości przypadków najważniejszy wymiar paczki InPost to jej wysokość. To ten wymiar jest najczęściej przekraczany, co sprawia, że paczka nie mieści się do skrytki określonego rodzaju. 

Przeczytaj również:

Jak sprzedawać na Aliexpress? Krok po kroku

Sklep internetowy a magazyn

Dropshipping – czy warto? 6 argumentów za tym rozwiązaniem

Magazyn sklepu internetowego – co musisz wiedzieć?

Logistyka sklepu internetowego