Chcesz zacząć działać w obszarze e-commerce. Masz już nawet pomysł, co będziesz sprzedawał w swoim sklepie internetowym. Gratulacje, poczyniłeś pierwszy krok do założenia e-sklepu! Przed Tobą jeszcze kilka działań teoretycznych, a następnie przejście do praktyki. Jak otworzyć sklep internetowy w Polsce, by działał on legalnie? Przedstawiamy krok po kroku, jak założyć sklep internetowy i prowadzić go z sukcesem!

Jak otworzyć sklep internetowy – krok po kroku

  1. Skoro już wiesz, z czym otworzyć sklep internetowy (a może masz już nawet w głowie jego nazwę), czas na trochę formalności. Na początku zdecyduj, w jakiej formie chcesz prowadzić sklep internetowy. Czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna czy może z ograniczoną odpowiedzialnością?
  2. Od tego, jaką formę będzie miała Twoja działalność, zależy sposób jej rejestracji. Jeśli wybierzesz jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, będziesz musiał zarejestrować działalność w CEIDG, pozostałe formy wymagają rejestracji w KRS.
  3. Chcesz założyć sklep internetowy bez mnóstwa formalności? Możesz to zrobić w ramach działalności nierejestrowanej. Są jednak pewne warunki – niewykonywanie jakiejkolwiek działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy oraz nieprzekraczanie połowy wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku.
  4. Wybierz miejsce, w którym założysz sklep. Możesz samodzielnie wykupić hosting na serwerze, a do zaprojektowania strony zatrudnić grafika oraz programistę, albo postawić na gotowe rozwiązanie na platformie e-commerce.
  5. Zaplanuj kwestie logistyczne. Musisz znaleźć dostawców towarów, przestrzeń do magazynowania i kompletowania paczek oraz przygotowywania wysyłek. Następnie należy nawiązać współpracę z firmą doręczycielską. Na polu logistyki również możesz zająć się wszystkim samodzielnie lub zlecić jej obsługę za zewnątrz. Do tego celu służą usługi e-fulfillmentu. Umowa z dostawcą takich rozwiązań zdejmie z Ciebie odpowiedzialność za magazynowanie towarów, pakowanie, przygotowywanie wysyłek i wysyłkę, obsługę klienta oraz obsługę zwrotów i wymian.
  6. Wykonaj zdjęcia produktowe lub pozyskaj fotografie od producentów. Wgraj je do sklepu i przygotuj ich opisy. Załóż strony sklepu w mediach społecznościowych i zadbaj o połączenie ich ze sklepem.
  7. Z czasem możesz też zainwestować w reklamę w internecie i pozycjonowanie sklepu.

Jak stworzyć sklep internetowy za darmo?

Sklep internetowy zakłada się na specjalnie do tego służących platformach. Platformy te dzielimy na płatne i bezpłatne. Opcja płatna wydaje się bardziej profesjonalna, ale czy w każdym przypadku jest lepsza? Sprzedawać można skutecznie zarówno na jednej, jak i na drugiej. Bezpłatną platformę polecamy zwłaszcza na początku prowadzenia tego typu działalności, gdy jeszcze nie wiesz, jak dalej potoczy się biznes i na ile opłacalny się on okaże.

Musisz jednak pamiętać, że opłaty za platformę pod sklep to niejedyne koszty, z jakimi możesz się zetknąć przy prowadzeniu biznesu w obszarze e-commerce. W niektórych przypadkach będziesz też zobligowany do… opłacana podatku VAT. Stanie się tak w momencie, gdy przekroczysz limit 150 tys. zł wartości sprzedaży w danym roku podatkowym oraz gdy sprzedajesz określone towary: wyroby jubilerskie z metali szlachetnych lub towary objęte akcyzą. Jeśli chcesz skorzystać ze zwolnienia z VAT-u, powinieneś utrzymywać się w limicie sprzedaży oraz postawić na inny niż wymieniony asortyment.

Jak założyć sklep internetowy? Dropshipping

Większością pracy związanej ze sklepem internetowym chcesz się zająć samodzielnie, a Twój jedyny problem to brak magazynu? Rozwiązaniem dla Ciebie jest dropshipping. To model logistyczny polegający na połączeniu sklepu z hurtownią lub producentem i prowadzenie wysyłki bezpośrednio od tych podmiotów. W ten sposób sprzedawane przez Ciebie towary fizycznie nie przechodzą przez Twoje ręce. Kompletacją zamówień i przygotowaniem wysyłek zajmuje się dostawca.

Jak założyć sklep internetowy – poradnik prawny

Jak założyć sklep w internecie, by działał on zgodnie z prawem? Musisz stworzyć politykę prywatności oraz regulamin, wgląd do którego będzie miał każdy kupujący. W jego ramach musisz spełnić tzw. podstawowe obowiązki informacyjne wobec konsumenta. Dobrze przyjrzyj się także produktom, które zamierzasz sprzedawać. Zgodnie z polskim prawem nie można sprzedawać przez internet alkoholu i wyrobów tytoniowych. Na cenzurowanym są także takie towary, jak materiały wybuchowe, broń, środki chemiczne i inne niebezpieczne substancje. Nie są one zabronione do sprzedaży, ale możesz mieć problemy ze znalezieniem dostawcy, który godzi się przesyłać je w swoich paczkach.

Jak założyć sklep internetowy – koszty

Koszty założenia sklepu internetowego zależą od różnych czynników. Możesz np. samodzielnie stworzyć stronę sklepu niewielkim kosztem, bo zrobi to dla Ciebie znajomy programista i trafisz w sieci na promocję z darmowym hostingiem próbnym. Możesz też na własną rękę zając się całą logistyką, samodzielnie obsługiwać klientów, prowadzić z nimi korespondencję, odbierać reklamacje i nadawać paczki na wymianę. To wszystko da Ci oszczędności, ale niekiedy będą one… pozorne. Darmowy hosting wkrótce wygaśnie, a Ty będziesz musiał wykupić go ponownie już odpłatnie. Nie poniesiesz kosztów obsługi logistycznej, ale pochłonie ona mnóstwo Twojego czasu. Jeśli wszystkim będziesz zajmować się samodzielnie, jakość obsługi w którymś momencie może spaść. To dlatego czasem warto zapłacić za platformę e-commerce i e-fulfillment, by mimo opłat w końcowym rozrachunku odnotować większe zyski.

Czy teraz już wiesz, co zrobić, żeby założyć sklep internetowy? Dzięki gotowym rozwiązaniom w różnych obszarach działalności w e-commerce stworzenie i prowadzenie e-sklepu staje się o wiele prostsze. Przygodę z e-commerce mogą rozpocząć zatem nawet niedoświadczone w e-handlu osoby!