Mimo dużej konkurencji i wielu operujących na polskim rynku firm kurierskich Poczta Polska nadal utrzymuje stosunkowo silną pozycję. Wpływ na to ma na pewno rozbudowana sieć placówek w całym kraju. Wysłanie paczki Pocztą Polską jest stosunkowo proste i dostępne dla każdego. A jeśli nie wiecie, jak to zrobić, to zapraszamy do lektury dzisiejszego poradnika.

Wysyłka paczki Pocztą – przygotowanie przesyłki

Nasz krótki poradnik na temat tego, jak wysłać paczkę Pocztą Polską, zacznijmy może od tego, jak należy taką przesyłkę przygotować. Zasady bezpiecznego pakowania paczki możemy sprowadzić do kilku podstawowych punktów:

 • Kluczowa kwestia to bezpieczne opakowanie paczki. Jeśli wysyłamy paczkę Pocztą Polską w kartonie, to powinien mieć on regularny kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Za paczkę w nieregularnym i niesymetrycznym kształcie zostanie nam naliczona dodatkowa opłata. W przypadku przedmiotów o niewielkich rozmiarach możemy skorzystać również z takich opakowań jak foliopaki czy koperty bąbelkowe.
 • Równie ważne co solidne opakowanie jest zabezpieczenie przedmiotu wewnątrz paczki. Wraz z przesyłanym przedmiotem w paczce umieszcza się najczęściej specjalne wypełniacze, które mają zamortyzować ewentualne uderzenia.
 • Ostatni krok to umieszczenie na paczce odpowiednio wypełnionej etykiety. Wszystkie aktualne wzory druków na paczki pocztowe znajdziecie na oficjalnej stronie Poczty Polskiej. Same druki można otrzymać w każdej placówce.

Jak wysłać paczkę Pocztą – krok po kroku

Przejdźmy teraz do tego, jak krok po kroku wysłać paczkę Pocztą Polska. Ten przewoźnik oferuje obecnie trzy różne usługi umożliwiające wysyłkę krajowej paczki pocztowej. Z każdej z tych usług możemy skorzystać w placówce Poczty. Poniżej przygotowaliśmy krótką charakterystykę każdego rodzaju paczki pocztowej.

 1. Paczka pocztowa – standardowa usługa obejmująca przesyłki krajowe o wadze do 10 kg. Możemy wysłać paczkę pocztową priorytetową lub ekonomiczną. Przewidywany termin doręczenia paczki priorytetowej to następny dzień roboczy po nadaniu, jeśli paczkę wyślemy przed godziną 15:00. Na paczkę ekonomiczną odbiorca musi poczekać zwykle około 3 dni od daty nadania. Lista dodatkowych usług związanych ze standardową paczką pocztową jest dosyć skromna. Możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie i zadeklarować wartość przesyłki.
 1. Paczka+ to usługa, która daje nieco więcej możliwości niż standardowa paczka pocztowa. Przesyłki nadawane Paczką+ mogą mieć wagę do 30 kg. Lista dodatkowych usług, z których możemy skorzystać, obejmuje: 
  • ekspres,
  • nalepka „Ostrożnie”,
  • wysyłka paczki pocztowej za pobraniem,
  • sprawdzenie zawartości przez odbiorcę,
  • potwierdzenie odbioru,
  • zadeklarowana wartość,
  • ubezpieczenie.
 1. Paczki Pocztex – to usługa firmy kurierskiej działającej w strukturach Poczty Polskiej. Daje ona chyba największe możliwości. Jak wysłać paczkę kurierem Poczty Polskiej? Możemy ją nadać w placówce lub bezpośrednio u kuriera. Odbiór paczki z domu możemy zamówić telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej Pocztexu. Warto także dodać, że paczki pocztowe wysyłane kurierem Pocztex mają w cenie wysyłki ubezpieczenie zawartości do 1000 zł.

Paczka pocztowa – ceny

Każda z wymienionych powyżej usług posiada swój własny cennik. Podobnie jak w przypadku innych firm kurierskich ceny paczek pocztowych są również uzależnione od wagi, wymiarów i ewentualnych dodatkowych usług, jakie chcemy wykupić. Ceny paczek pocztowych zaczynają się od około 10 zł, rosną jednak dosyć szybko wraz z wymiarami i wagą paczki. Sposobem na  częściowo zmniejszenie kosztów wysyłek paczek pocztowych jest podpisanie umowy z Pocztą Polską. W takim przypadku mamy możliwość negocjacji cen wysyłek. Na atrakcyjne ceny mogą jednak liczyć jedynie osoby czy firmy wysyłające bardzo dużo paczek. Jeśli prowadzimy sklep internetowy to często lepszym sposobem na zminimalizowanie kosztów wysyłek i usprawnienie całego procesu realizacji zamówień jest fulfillment dla ecommerce. W tym modelu możemy zlecić zewnętrznej firmie takie elementy naszej działalności jak magazynowanie, obsługa klienta w sklepie internetowym czy obsługa zwrotów. Dzięki nowoczesnym magazynom, doświadczeniu i know how, takie firmy jak nasza są w stanie wykonać wiele związanych z tymi obszarami czynności dużo taniej i szybciej niż pojedynczy sklep online. W związku z tym skorzystanie z usług fulfillmentu często oznacza spore oszczędności również dla właściciela e-sklepu.

Jeżeli prowadzicie już własny biznes online lub planujecie start projektu ecommerce, zapraszamy do zapoznania się również z innymi poradnikami na naszym blogu: