Dropshipping – co to takiego? W ten sposób określamy niezwykle popularny w branży e-commerce model logistycznych, który zakłada, że przygotowaniem sprzedanego towaru do wysyłki, a także samą wysyłką, zajmuje się dostawca. Model dropshipping wybierany jest chętnie przez przedsiębiorców dopiero próbujących swoich sił w internetowym biznesie, a także wszystkich handlowców, którzy sprzedają swój towar w nieznacznych ilościach. W końcu dropshipping to nie tylko na usprawnienie obsługi zamówień, ale i oszczędność czasu oraz pieniędzy.

A więc jeśli interesuje Cię temat dropshippingu, w dzisiejszym artykule opiszemy jak zacząć współpracę opartą na systemie logistycznym dropshipping i jak on w zasadzie działa.

Dropshipping – co to jest?

Dropshipping to rozwiązanie w znaczący sposób ułatwiające funkcjonowanie sklepu internetowego i zdejmujące z barków przedsiębiorcy szereg obowiązków.

Czym jest dropshipping z perspektywy przedsiębiorcy? Sprzedawca zyskuje dzięki niemu znaczną swobodę działania. Może prowadzić firmę z dowolnego miejsca na świecie, nie musi również mierzyć się z mnóstwem formalności.

W modelu tym właściciel e-sklepu nie jest odpowiedzialny zamagazynowanie towarów, ale nie oznacza to wcale, że nie spoczywa na nim dopełnienie pewnych formalności. W przypadku dropshippingu hurtownie prowadzą wysyłkę w imieniu właściciela sklepu, ale to on odpowiada za całościową obsługę klienta, gdyż to u niego właśnie zakupywany jest towar. Dlatego tak ważne jest ustalenie korzystnych dla obu stron (właściciela e-sklepu i hurtowni magazynującej towar) warunków współpracy. W kwestii „co to dropshipping” nie możemy więc zapomnieć o tym, że kluczem do sukcesu w tym modelu logistycznym jest odpowiedzialność.

Ten model to także odpowiedź na pytanie,jak prowadzić sklep internetowy bez magazynu.

Jak działa dropshipping?

Na czym polega dropshipping? Jak już wiesz, ten model logistyczny nie wymaga od właściciela e-commerce wynajmowania dużych powierzchni magazynowych i kupowania wszystkich oferowanych produktów (płacisz jedynie za te, które zostały zamówione przez klientów). Jeśli zastanawiasz się, jak działa dropshipping, z pewnością myślisz też o kwestiach personalno-kadrowych. Musisz więc wiedzieć, że w tym modelu nie trzeba też zatrudniać dodatkowych osób odpowiedzialnych za wysyłkę.

Jak działa dropshipping dla doświadczonych sprzedawców? Pozwala on na oferowanie szerokiego asortymentu produktów, co w przypadku tradycyjnego magazynu mogłoby okazać się niemożliwe. Korzystanie z ofert różnych hurtowni dropshippingowych umożliwia działanie w wielu branżach. Dodatkową zaletą jest również to, że nie trzeba nawiązywać współpracy z innymi firmami zewnętrznymi, świadczącymi choćby usługi kurierskie czy sprzedającymi akcesoria do pakowania.

Dropshipping w Polsce cieszy się dużą popularnością. Dzięki temu modelowi współpracy możesz rozpocząć sprzedaż internetową bez konieczności ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych i budowania logistycznego zaplecza sklepu. To dobry sposób na łatwy i szybki start w branży e-commerce

Odpowiadając jednym słowem, na czym polega dropshipping, napisalibyśmy, że na upraszczaniu. Upraszczaniu stworzenia e-commerce i upraszczaniu jego rozwoju.

Dropshipping poradnik krok po kroku

Wiesz już, czym jest i jak działa dropshipping. Czas przejść do głównej części naszego poradnika dropshippingowego. W kolejnych akapitach naszego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku dropshipping zacząć, jak znaleźć hurtownię dropshippingową, co się dzieje po podpisaniu umowy, a także — jak rozliczać dropshipping. Sprawdź także:Dropshipping – czy warto? 6 argumentów za tym rozwiązaniem 

Dropshipping – jak zacząć?

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć dropshipping, w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego typu produkty zamierzamy sprzedawać.

Zwróć uwagę na wielkość oferowanych produktów oraz liczbę potencjalnych zwrotów od klientów. To ważne, ponieważ niektóre hurtownie nie zgadzają się na zwrot towaru bezpośrednio do ich magazynów. W Polsce działa obecnie kilkaset firm oferującychmagazyn dla sklepu internetowego i wysyłkę oferowanych przez niego towarów. Dowiedz się więcej, jak zacząć z dropshippingiem i wyborem produktów z artykułu:Dropshipping – co sprzedawać? 

Kolejnym krokiem, jak zacząć dropshipping, jest znalezienie odpowiedniego dystrybutora. Z tym nie powinno być problemu – w samej Polsce działa już ponad 300 hurtowni dropshippingowych. W grę wchodzą oczywiście także podmioty zagraniczne.

Przed wyborem konkretnego dystrybutora dokładnie przeanalizuj jego ofertę. Jak zacząć dropshipping pod kątem współpracy z hurtownią? Określając szczegółowo warunki współpracy, zwróć uwagę na to, jakie obowiązują zasady reklamacji i zwrotów w dropshippingu, z jakich firm kurierskich korzysta dana hurtownia oraz w jaki sposób umożliwia ona wysyłkę towarów za granicę. Zapoznaj się z aktualnym cennikiem i dopytaj, czy możliwe jest uzyskanie rabatu w hurtowni. Dopiero jasne określenie wszystkich tych aspektów pozwoli na rozpoczęcie sprzedaży.

Następnym punktem w naszym poradniku „jak zacząć z dropshippingiem” jest dostosowanie sklepu internetowego do integracji z centrum dropshippingowym. Przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający przygodę w e-commerce mogą w tym przypadku skorzystać z jednego z popularnych pakietów oprogramowania dropshipping dla sklepów internetowych, opłacanych na zasadzie abonamentu. Warto w tym momencie dopracować wszelkie kwestie graficzne związane ze stroną sklepu, a także zadbać o niezawodne wsparcie techniczne dotyczące różnych aspektów działalności internetowej po rozpoczęciu dropshippingu.

Następnie powinniśmy skontaktować się z dystrybutorem i poruszyć temat możliwości podjęcia współpracy. Podpisując umowę z hurtownią, powinniśmy uwzględnić rozmaite czynniki, do których zaliczamy m.in. cenę hurtową interesujących nas towarów, możliwości magazynowe danego centrum czy sprawność przebiegu operacji logistycznych.

Gdy dojdziemy do porozumienia w kwestii dropshippingu i dowiemy się, jak to działa w przypadku współpracy z określonym podmiotem, możemy podpisać umowę.

Po dopięciu wszelkich formalności jesteśmy gotowi do połączenia sklepu z hurtownią, a więc m.in. do dodania produktów zapewnianych przez dostawcę do oferty naszego sklepu. W zależności od oprogramowania dropshipping, które wspiera nasz sklep, może ono przebiegać automatycznie lub wymagać od nas ręcznego wprowadzania plików z hurtowni dropshippingowej – krok po kroku, produkt po produkcie.

Jak widzisz, temat “dropshipping — jak zacząć” wcale nie jest tak skomplikowany! Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, z pewnością ucieszy Cię możliwość współpracy z pewnym partnerem w ramach dropshippingu, czyli największym polskim marketplacem. Jak zacząć dropshipping na Allegro? Wystarczy założyć konto, znaleźć hurtownię do współpracy, wybrać pakiet dropshippingowy, wystawić produkty i gotowe!

A więc gdy chodzi odropshipping – czy wartoostatecznie zdecydować się na ten model logistyczny? Naszym zdaniem — tak!

Jak znaleźć hurtownie dropshipping?

Jak znaleźć hurtownię dropshippingową i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Hurtownie dropshipping możesz znaleźć m.in. poprzez:

 • skorzystanie z listy hurtowni, które są zintegrowane z daną platformą sklepową — to jedna z najszybszych dróg. Skorzystanie z listy gotowych integracji pozwoli Ci skonfigurować mechanizm w kilka chwil!
 • zapytanie konkretnej hurtowni o możliwość współpracy w ramach dropshipping;
 • poznanie kontrahentów podczas eventów branżowych, na przykład targów e-commerce;
 • wyszukanie hurtowni dropshipping w internecie, na przykład wyszukiwarce Google lub w mediach społecznościowych — coraz więcej hurtowni inwestuje sporo w pozycjonowanie i marketing.

Wiesz już, jak znaleźć hurtownie dropshipping. Podsumujmy, na co musisz zwrócić uwagę, podejmując decyzję o współpracy:

 • na wielkość i jakość asortymentu;
 • na wariantowość produktu — wersje kolorystyczne, rozmiary etc.;
 • na to, czy hurtownia dropshipping oferuje progi rabatowe;
 • na to, czy umożliwia rezerwację produktów;
 • czy hurtownia obsługuje wymianę towarów i zwroty;
 • na formy dostawy, które oferuje;
 • na jakość opisów i zdjęć produktów w hurtowni dropshipping.

Dropshipping – jak to działa dalej?

Po wyborze oprogramowania dropshipping i podpisaniu umowy z hurtownią dropshippingową firma staje się odpowiedzialna za kwestie takie jak magazynowanie asortymentu sklepu czy kompleksowa realizacja zamówień, czylifulfillment. Do zadań przedsiębiorcy należy zatem przede wszystkim troska o zdobycie klientów i szeroko pojęty marketing sieciowy. Sprzedawca powinien zainteresować się technikami pozycjonowania strony w wyszukiwarce (SEO), reklamami w mediach społecznościowych i reklamami Google.

Dropshipping – jak rozliczać?

Decydując się na ten model, koniecznie zadbaj o współpracę z księgowym, który zna się na temacie jak księgować dropshipping i wie, jakie są podatki w dropshipping.

Dropshipping i księgowość to zagadnienie bardzo szerokie, ponieważ sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym z tytułu działania w interesującym nas modelu logistycznym zależy od tego, jak działa dropshipping w danym przypadku i jak to zostało ujęte w umowie z hurtownią.

Sprzedawca może bowiem prowadzić działalność na zasadzie pośrednictwa w zawieraniu transakcji bądź sprzedawać we własnym imieniu. W pierwszym przypadku opodatkowana jest jego prowizja, w drugim zaś z podatku dochodowego rozlicza się na zasadach ogólnych.

Jak widzisz, księgowanie dropshippingu wymaga specyficznej wiedzy, warto więc współpracować z rzetelnymi osobami, które mają doświadczenie w tym zakresie.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu pytania dotyczące dropshippingu, takie jak co to jest i jak zacząć współpracę z hurtownią, nie wprowadzają już właścicieli sklepów internetowych w konsternację. Jeśli nie posiadasz własnego magazynu i zastanawiasz się nad współpracą z hurtownią dropshippingową bądź centrum logistycznym, zajrzyj też do tekstu, w którym omawiamy kwestię „sklep internetowy a magazyn”.

Czytaj także:

Fulfillment dla e-commerce – na czym polega i dlaczego warto? 

Co sprzedawać w internecie w 2023 roku? Podpowiadamy!

Wzrost sprzedaży w sklepie internetowym — jak go osiągnąć? 

Jak rozwinąć sklep internetowy? 3 pomocne rozwiązania 

Koszty magazynowania towaru – co musisz wiedzieć? 

Dropshipping – ile można zarobić?

Sprzedaż internetowa — co się opłaca?