Zakupy online na dobre zadomowiły się w życiu codziennym wielu Polaków. Branża e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok notuje coraz większe obroty. Z zakupami w sklepach internetowych nierozerwalnie połączona jest praca kurierów, którzy dostarczają nasza zakupy. Warto więc wiedzieć, kiedy kurierzy pracują i kiedy kurier dostarcza paczki.

Kiedy kurierzy pracują?

Czy możemy liczyć na, że otrzymamy nasze zakupy ze sklepu online w weekend i czy dla kuriera sobota i niedziela to dzień pracujący? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, na podstawie sposobów działania największych firm kurierskich operujących w Polsce. Sprawdźmy więc, kiedy kurier dostarcza paczki nadane za pośrednictwem takich firm jak inPost, Pocztex, DPD czy DHL. 

Czy kurierzy pracują w sobotę?

Zanim poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy kurier pracuje w sobotę, sprawdźmy, jakie są standardowe godziny pracy w przypadku takiej działalności. Odwiedzając strony większych firm kurierskich, możemy dowiedzieć się, że standardowe godziny doręczania paczek, to zwykle od poniedziałku do piątku między godziną 8:00 i 18:00. Niektóre firmy dostarczają paczki jeszcze dłużej, na przykład do godziny 20:00.

Rozwój branży e-commerce i rosnące wraz z nim oczekiwania konsumentów sprawiły jednak, że wiele firm kurierskich wprowadza do swojej oferty dodatkowe usługi jak, chociażby dostarczanie paczek w weekendy lub późnym wieczorem. Przykładem takiej usługi może być oferowana przez inPost możliwość dostarczenia paczki w soboty do godziny 10:00, 12:00 lub 17:00. Taka usługa pojawiła się w ofercie tego przewoźnika już pod koniec 2019 roku. Dotyczy ona paczek nadanych wyłącznie w piątek i jest na razie realizowana tylko na terenie wybranych miast. Nie jest to jednak odosobniony przykład — większość czołowych przewoźników wprowadziła do swojej oferty możliwość dostarczenia paczki również w sobotę. Musimy jednak pamiętać, że doręczenie paczki w weekendy wiąże się praktycznie zawsze z wyższym kosztem usługi.

Podsumowując odpowiedź na pytanie, czy w sobotę kurierzy pracują, możemy powiedzieć, że coraz częściej jest to prawda. Nie jest to regułą, jednak wielu kurierów pracuje również w soboty, świadcząc dodatkowe usługi.

Dla sklepów e-commerce korzystanie z takich dodatkowych usług jest często sposobem na uatrakcyjnienie swojej oferty. Z drugiej jednak strony takie specjalne usługi firm kurierskich są stosunkowo drogie. Istnieje jednak alternatywny sposób na to, aby skrócić czas dostawy towarów do klienta bez korzystania z tych dodatkowo płatnych rozwiązań. Jest to tak zwany fulfillment dla e-commerce.

Pod tym pojęciem kryje się outsourcing logistyki sklepu online. W takim modelu logistyką naszego sklepu zajmuje się magazyn dystrybucyjny dla e-commerce. To tam trafiają towary od naszych dostawców czy hurtowni. Są tam na bieżąco magazynowane, a wraz ze spływającymi do naszego sklepu zamówieniami, wysyłane do klientów. Fulfillment może obejmować nie tylko działania związane stricte z logistyką. Wielu partnerów logistycznych świadczy również takie usługi jak bieżąca obsługa klienta w e-commerce czy obsługa zwrotów i wymiana towarów. Skorzystanie z usług takiej profesjonalnej firmy logistycznej pozwala często znacząco skrócić czas realizacji zamówienia, a często także związane z tym koszty.

W firmie MW Logistics korzystamy z profesjonalnego zautomatyzowanego magazynu. Pozwala to na zdecydowanie szybszą kompletację zamówienia i jego przygotowanie do wysyłki. Ze względu na skalę naszej działalności jesteśmy w stanie wynegocjować z przewoźnikami atrakcyjne stawki, często nieosiągalne dla pojedynczego sklepu online.

Czy kurierzy pracują w niedziele?

Przeglądając posty na forach czy portalach społecznościowych, coraz częściej możemy trafić na pytania, czy kurier w niedzielę także dostarcza paczki? Musimy do tego podejść racjonalnie. Każdy z nas potrzebuje dnia wolnego, żeby odpocząć i zregenerować się przed kolejnym tygodniem. Firmy kurierskie nie oferują dostawy w niedziele nawet za dodatkową opłatą. Zdarza się jednak, że kurierzy pracują w inne dni, które dla większości z nas są wolne. Dotyczy to szczególnie najgorętszych okresów zakupowych, głównie dni bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia. Kilka słów o tym, jak pracuje kurier w święta, napisaliśmy poniżej.

Czy kurierzy pracują w święta?

Czy kurierzy pracują w Wigilię? Czy kurierzy pracują w Sylwestra? To pytania, które wiele osób zadaje sobie w okresie przedświątecznym. Oczekiwanie na zamówione na ostatnią chwilą prezenty świąteczne czy kreację sylwestrową może spędzać nam sen z powiek. Praktycznie cały grudzień jest dla firm kurierskich najgorętszym okresem w roku. Kurierzy są w tym czasie pod ogromną presją.

Odpowiedzi na pytanie, czy kurierzy pracują w Wigilię, czy inne świąteczne dni, powinniśmy szukać na stronie konkretnego przewoźnika. Zwykle w okresie przedświątecznym każda z większych firm kurierskich publikuje grafik pracy i udostępnia informacje na temat tego, kiedy będą dostarczane paczki. Jeśli więc bardzo zależy nam na dostawie w konkretny dzień, to warto upewnić się, czy wybrany przez nas przewoźnik realizuje w tym czasie usługi. Warto też mieć na uwadze, że dla firm kurierskich, jak i samych kurierów jest to czas naprawdę wytężonej pracy.

Czytaj także:

Opakowania ekologiczne – jak ekologicznie pakować przesyłki?

Jak wysłać paczkę Pocztą Polską?

Jak wysłać paczkę kurierem?

Jak wysłać paczkę za pobraniem na koszt odbiorcy?

Jaki kurier jest najlepszy dla sklepu internetowego?