Koszty logistyczne stanowią zmorę niejednego przedsiębiorcy. Docelowo każdy z nich będzie dążył do ich redukcji przy jednoczesnym zwiększeniu zysków z działalności. Łatwo jednak powiedzieć – o wiele trudniej zaś wdrożyć ambitne plany w życie. Dlatego też warto w pierwszej kolejności skupić się na poszczególnych ogniwach łańcucha transportowo-magazynowego i właśnie tam szukać oszczędności. W dzisiejszym wpisie sugerujemy, jak obniżyć koszty magazynowania w procesie logistycznym. Zachęcamy do czytania!

Koszty magazynowania – co musisz o nich wiedzieć?

Istnieje kilka czynników, które uwzględnić powinien każdy przedsiębiorca pragnący zoptymalizować koszty magazynowania asortymentu swojego sklepu (także e-sklepu). Należy podkreślić, że koszty związane z magazynowaniem towaru należą, łącznie z kosztami zaopatrzenia i dystrybucji, do kosztów logistycznych. Przechodząc z kolei bezpośrednio do wydatków, które niesie za sobą magazynowanie, musimy wyróżnić koszty dotyczące wynajmu i utrzymania powierzchni magazynowej, wyposażenia magazynu, zatrudnienia pracowników, przechowywania towaru oraz ewentualnych błędów zwiększających koszty magazynowania.

1. Określ niezbędną powierzchnię – kontroluj koszty magazynowania

Podejmując decyzję związaną z wynajmem – czy też budową – magazynu, powinniśmy dokładnie określić, jaka powierzchnia obiektu okaże się niezbędna dla rozwoju firmy. Najbardziej opłacalny dla znacznej części biznesmenów okaże się oczywiście wynajem niezbędnego minimum. Aby jednak je określić, musimy uwzględnić ilość i gabaryty naszych towarów, a także wymiary maszyn, których będziemy używać (np. wózków widłowych). Dlaczego to tak ważne w kontekście kosztu usług magazynowych? Tylko w ten sposób będziemy w stanie wyznaczyć optymalną wielkość przejazdów i do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń, dobierając m.in. właściwie regały.

2. Koszty magazynowania palety używanej? O wiele niższe!

Koszt magazynowania jednej palety – czyli wynajmu miejsca paletowego – może wynieść przedsiębiorcę od kilkunastu lub kilkudziesięciu do nawet stu złotych. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, dlatego wskazany przedział powinniśmy traktować wyłącznie orientacyjnie. Powyższa zmienna nie wpływa jednak na fakt, że koszty magazynowania towaru (przynajmniej koszty początkowe) możemy zredukować, kupując na potrzeby naszej działalności palety oraz pojemniki używane. Zazwyczaj mimo nieznacznych defektów wizualnych mogą one z powodzeniem spełniać swoje funkcje, kosztując przy tym o wiele mniej od tych nowych! Jeśli wobec tego pragniemy ograniczyć całkowity koszt magazynowania – europalety używane powinny nas zainteresować!

3. Zmniejsz koszt magazynowania towaru… zabezpieczając go!

Choć aspekt ten często bywa przez przedsiębiorców bagatelizowany, trzeba pamiętać, że nawet największe firmy ponoszą dotkliwe straty związane z uszkodzeniem lub utratą towaru. Z tego względu, aby zadbać o jak najniższe koszty magazynowania, warto wziąć pod uwagę opracowanie właściwych procedur przechowywania oraz transportu towaru wewnątrz obiektu, przeszkolić pracowników oraz wyeliminować ryzyko włamania do magazynu.

4. Średnie koszty magazynowania niższe dzięki oszczędności energii

Prąd i ogrzewanie to nieuniknione wydatki w przypadku prowadzenia magazynu. Możemy jednak je wyraźnie ograniczyć, dbając o skuteczną izolację termiczną budynku, montując wewnątrz lampy ledowe i automatyczne oświetlenie, czy też dbając o dopływ naturalnego światła za dnia.

5. Sposób na ograniczenie kosztów magazynowania – logistyka w rękach podmiotu zewnętrznego

Opłacalnym finansowo rozwiązaniem dla przedsiębiorcy może okazać się również skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w outsourcingu usług logistycznych, takiej jak MW Logistics. Zlecenie przechowywania towaru podmiotowi zewnętrznemu pozwala uniknąć licznych kosztów magazynowania związanych z utrzymaniem obiektu, zatrudnieniem personelu i pracami magazynowymi. W takim modelu przedsiębiorca płaci wyłącznie za zajętą przez jego towar powierzchnię obiektu. Co więcej, dostawcy rozwiązań dla e-commerce proponują swoim klientom także fulfillment, a więc pełną obsługę zamówień w sklepie internetowym. W przypadku współpracy opartej na tych zasad przedsiębiorcy nie muszą dłużej martwić się wydatkami, do których należą koszty usług magazynowych czy koszty magazynowania nieodebranego towaru. Inwestorów zainteresowanych opisanym modelem logistycznym zachęcamy do lektury tekstu Jak prowadzić sklep internetowy bez magazynu.

Mamy nadzieję, że nasze porady związane z tym, jak zmniejszyć koszty magazynowania w procesie logistycznym, okażą się pomocne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców. To oczywiście zaledwie kilka wskazówek – zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga w poszukiwaniu cennych informacji związanych z e-commerce!